Чи можна анулювати статус ПДВ під час перебування на ЄП?

ТОВ до 01.09.2022 р. було платником податку на прибуток та ПДВ. З 01.09.2022 р. перейшло на ЄП (2%). У зв'язку із скасуванням ЄП (2%), з 01.08.2023 р. ТОВ повертається на загальну систему. За останні 12 місяців обсяг оподатковуваних ПДВ операцій - менше 1 млн грн. Чи може ТОВ до 01.08.2023 р. подати заяву на анулювання платника ПДВ з 01.08.2023 р.?

На наш погляд, ні, не може. І ось чому:

Відповідно до пп. «а» пп. 184.1 ПКУ, реєстрація платником ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 ПКУ, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених розділом V ПКУ.

Відповідно до пп. 184.6 ПКУ, у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

Тобто, якщо анулювати реєстрацію платника ПДВ з серпня 2023 року, то останнім податковим періодом, за який слід подати останню декларацію з ПДВ, буде липень 2023 р.

Згідно з пп. 184.7 ПКУ, якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

Тобто, якщо з серпня реєстрація платника ПДВ анулюється, то до 31.07.2023 р. включно потрібно нарахувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за залишками товарів, послуг, необоротних активів, за якими суми ПДВ включені до податкового кредиту.

Але відповідно до пп. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники ЄП групи 3 (2%) звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником ПДВ розуміється, що для платників ЄП групи 3 (2%), призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування ЄП групи 3 (2%).

Тобто, на період перебування на ЄП групи 3 (2%) ТОВ не є платником ПДВ, щодо нього призупинені права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Таким чином, в цей період ТОВ не може подати заяву на анулювання реєстрації платником ПДВ і виконати інші обов’язки платника ПДВ.