Через блекаут Z-звіт створено наступного дня: які наслідки?

У зв'язку з відключенням світла на торговій точці з роздрібною торгівлею створено Z-звіт вранці наступного дня (01.12.22 р.) за попередній день (30.11.22 р.). Чи можна проводити звіт про реалізацію товарів як за основний день, тобто провести його 30.11.22 р., чи потрібно проводити 01.12.22 р. - датою формування Z-звіту? Чи передбачено за це штрафні санкції?

Після відновлення постачання електроенергії всі розрахункові операції в обов’язковому порядку мають бути проведені через РРО. Алгоритм дій наведено у п. 10 розділу III Порядку №547. Після проведення операцій через РРО формується Z-звіт.

Відповідно до п. 2 Вимог №199:

  • Z-звіт – це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам’яті та внесенням її до фіскальної пам’яті реєстратора;
  • зміна – це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

Відповідно до п. 17 Вимог №199, чек Z-звіту - фіскальний звітний чек повинен, зокрема, містити такі дані (всі підсумки та суми обчислюються за зміну):

  • підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо;
  • суми ПДВ за кожною ставкою;
  • підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), продаж яких не підлягає обкладенню ПДВ;
  • загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розбивкою за формами оплати;
  • підсумок розрахункових операцій та суми ПДВ відповідно до абзаців другого, четвертого, п'ятого, шостого цього пункту за сумами коштів, виданих покупцям (споживачам послуг), якщо такий підсумок не дорівнює нулю;
  • суми готівки за операціями "службового внесення" та "службової видачі";
  • кількість касових чеків (квитанцій), виданих за зміну, окремо за реалізованими товарами (наданими послугами) та виданими коштами;
  • номер, дату і час друкування фіскального звітного чека.

Як бачимо, Z-звіт містить всю інформацію, необхідну для оприбуткування виручки та визнання доходу від продажу товарів/послуг за зміну, яка включає всі операції за зміну, тобто проведені з моменту формування попереднього Z-звіту. В даному випадку зміна включає операції, проведені 30 листопада та 1 грудня, і ці операції за дві дати будуть включені в один підсумок.

Дата і час друкування Z-звіту – це дата і час того моменту, на який з РРО «знімається» облікова інформація, накопичена за зміну і фіксується в первинному документі.

На нашу думку, Z-звіт, який сформований 1 грудня, потрібно проводити в бухобліку 1 грудня. Відповідно, і дохід від продажу теж буде визнаний на 1 грудня.

Дата розрахункових операцій, які включені у Z-звіт, не впливає на бухоблік цих операцій, бо вони ще не включені у первинний документ, яким є Z-звіт. Наприклад, розрахункові операції, що були проведені 30 листопада, але були включені у Z-звіт від 1 грудня, ще не були зафіксовані у первинному документі 30 листопада, а були тільки в оперативній пам’яті РРО. На нашу думку, немає підстав для того, щоб проводити в обліку операції, які включені у Z-звіт від 1 грудня, днем раніше.

***

Також читайте: За незастосування РРО та ПРРО через блекаут не штрафуватимуть: офіційне роз'яснення від ДПС