Бухоблік продажу права доступу до ПЗ
ІТ-підприємство має на балансі у складі нематеріальних активів власний програмний продукт, який планує продавати шляхом надання права доступу на певний період (місяць, пів-року, рік тощо) через електронні ресурси. Продаж такого права оформляється актом приймання-передачі, оплата надходить відразу за актом, на увесь строк доступу. Як обліковувати продаж такого права? Вся сума за актом відразу включається до складу доходу, чи розподіляється протягом строку надання доступу?
Щодо доходів.
Особливості визнання доходу, пов’язаного з наданням послуг, наведені в п. 10 – п. 14 НП(С)БО 15. Детально це питання ми розглядали, приміром, тут.
Якщо тезисно, то дохід від послуг, які надаються протягом певного періоду, повинен визначатися також протягом цього періоду. Особливості розподілу мають визначатися обліковою політикою підприємства.
На наш погляд, в розглядуваній ситуації послуги полягають у виконанні невизначеної кількості дій (операцій) за визначений період часу. А тому згідно з п. 12 НП(С)БО 15 дохід визначається шляхом рівномірного його нарахування за цей період.
Наприклад, якщо дохід отримано в сумі 200 грн., без урахування ПДВ, внаслідок надання права доступу на три місяці, то кожного місяця слід відображати дохід в сумі 66,67 грн. (200 : 3). А ПЗ з ПДВ нараховується за правилами ПКУ, зокрема, правилом першої події згідно з п. 187.1 ПКУ: за датою, яка настає раніше – датою оплати чи датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.
Наприклад, якщо оплата і надання права за актом відбулися в один день, то бухгалтерські проводки за наведеним прикладом, на наш погляд, можуть бути такі:
- Дт 311 Кт 69 – 200 грн. (отримана оплата, без ПДВ);
- Дт 311 Кт 641 – 40 грн. (нараховане ПЗ з ПДВ);
- Дт 69 Кт 703 – 66,67 грн. (визнано дохід протягом першого місяця);
- Дт 69 Кт 703 – 66,67 грн. (дохід другого місяця);
- Дт 69 Кт 703 – 66, 66 грн. (дохід третього місяця).
Якщо спершу була передача права доступу за актом, а потім отримання оплати, замість першої проводки, на наш погляд, можуть бути такі:
- Дт 361 Кт 69 – 200 грн. (передане право доступу, без ПДВ);
- Дт 361 Кт 641 – 40 грн. (нараховане ПЗ з ПДВ);
- Дт 311 Кт 361 – 240 грн. (отримана оплата від покупця).
Щодо витрат.
Згідно з п. 7 НП(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
Відповідно до п. 11 НП(С)БО 16 собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
До виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) включаються:
- прямі матеріальні витрати;
- прямі витрати на оплату праці;
- інші прямі витрати;
- змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Наприклад, амортизація включається до складу інших прямих витрат (див. п. 14 НП(С)БО 16).
Таким чином, амортизація програмного продукту списується на рахунок 23 і є складовою собівартості наданих послуг доступу. Така амортизація у складі собівартості списується на собівартість реалізації, в період щомісячного визнання доходу (Дт 69 Кт 703):
- Дт 903 Кт 23 – списана собівартість наданих послуг;
- Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації віднесена до фінрезультатів.
Щодо консультації Мінфіну.
Вище ми навели власну думку щодо бухгалтерського обліку в розглядуваній ситуації.
Але в Україні державним органом, який регулює методологію бухгалтерського обліку, є Мінфіну (див. ст. 6 Закону про бухоблік). Тому може бути доречним отримати консультацію Мінфіну з розглядуваного питання.