Бухоблік постійних та тимчасових різниць з податку на прибуток

Підприємство є великим платником податків та веде облік ВПА та ВПЗ. Тимчасові різниці враховує записами - Дт 17 Кт 6413 та Дт 6413 Кт 54, а постійні - записами Дт 981 Кт 6413 та Дт 441 Кт 981. Чи правильно це? Підприємство має збиток за 2023 рік в бухобліку, який відрізняється від збитку в податковому обліку за рахунок постійної різниці, яка відображена проведенням: Дт 981 Кт 6413 та Дт 441 Кт 981. При заповненні форми 2 не співпадає фінрезультат до оподаткування та чистий фінрезультат при відсутності витрат з податку на прибуток в податковому обліку. Як правильно відобразити показники фінзвітності у цій ситуації?

Постійні податкові різниці— це такі різниці, які ніколи не будуть нівельовані, скільки б часу з дати їх формування не минуло. Постійні податкові різниці не формують ані ВПА, ані ВПЗ, тому й відображати їх в бухобліку не потрібно.

Відповідно до НП(С)БО 17:

  • Відстрочений податковий актив - сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню у наступних періодах;
  • Відстрочене податкове зобов'язання - сума податку на прибуток, який сплачуватиметься в наступних періодах з тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню.

НП(С)БО 17 не регулює облік постійних податкових різниць.

Отже, на нашу думку, в бухобліку не повинно бути записів про постійні податкові різниці, які й спричиняють розбіжність між показниками фінрезультату.

Нарахування податку на прибуток і відстрочених податків

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Нараховано поточний податок на прибуток:

- У сумі, не пов’язаній з відстроченими податками

98

641/ПнП

- У сумі збільшення ВПА

17

- У сумі списання ВПЗ

54

Списані (зменшені) ВПА

98

17

Донараховані (збільшені) ВПЗ

54

Як бачимо, в бухобліку фігурують тільки тимчасові різниці – ВПА та ВПЗ. Докладніше про це читайте тут.