Бухоблік експорту за договорами консигнації

Підприємство планує експортувати продукцію за договором консигнації. Які особливості бухобліку?

Що таке договір консигнації?

Договір консигнації згадується в різних нормативних документах.

Наприклад, в ПКУ:

  • «…у межах договорів комісії (консигнації)…» (пп. 14.1.202);
  • «…на комісію (консигнацію)…» (пп. 87.3.2);
  • «…у межах договорів комісії (консигнації)…» (пп. 142.1, пп. 189.4, пп. 197.6);
  • «…на умовах комісії, консигнації, доручення або інших видів договорів, які не передбачають переходу права власності на такі товари від такого іншого платника податку до експортера,…» (пп. 200.16).

Тобто, договір консигнації згадується у дужках поряд з договором комісії. З чого розуміємо, що це різновид договору комісії.

Але нормативне визначення договору консигнації наведено в єдиному документі – Порядку № 104 (від 13.02.2019 р.).

Зовнішньоекономічні договори (контракти) консигнації передбачають виконання операцій з реалізації товарів, відповідно до яких одна сторона (консигнатор) зобов’язується за дорученням іншої сторони (консигнанта) продати протягом визначеного часу дії угоди консигнації за обумовлену винагороду з консигнаційного складу від свого імені товари, які належать консигнанту (див. пп. 2 Порядку №104).

Порівняємо це визначення з визначенням договору комісії, наведеним в ст. 1011 ЦКУ: за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов'язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Тобто, порівнявши ці два договори бачимо, що договір консигнації – це різновид договору комісії. А тому й бухгалтерський облік операцій за договорами консигнації ведеться так само, як і бухгалтерський облік операцій за договорами комісії на продаж товарів.

Бухгалтерський облік операцій в рамках договорів консигнації

Бухгалтерський облік, а також і оподаткування таких операцій ми детально, на числовому прикладі розглядали тут, тут, тут, тут, тут, тут.