Благодійний фонд компенсував бійцю вартість матеріалів для операції: які наслідки?

У березні 2023 р. БФ перерахував кошти пораненому бійцю, який потребував пластини для металоостеосинтезу. В додатку 4ДФ цей дохід показали за ознакою «169», ПДФО та ВЗ не утримували. Які документи мають бути, щоб ДПС не мала претензій, окрім копії паспорта, ІПН, військового квитка, довідки про обставини поранення. Чи оподатковуються такі кошти, перераховані на особистий рахунок бійця?

Відповідно до пп. 170.7.8 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з абз. 2 пп. «а» та абз. 2 пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, у будь-якій сумі (вартості) виплачена (надана) благодійниками на користь, зокрема: учасників бойових дій, зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я на закупівлю лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення.

Отже, БФ, як благодійник, що керується Законом про благодійну діяльність, який компенсував пораненому бійцю вартість (перерахувавши кошти на його рахунок) придбаної для операції пластини для металоостеосинтезу, не повинен оподатковувати цю суму ані ПДФО, ані ВЗ, тільки відобразити її в додатку 4ДФ єдиної звітності з ознакою «169», - саме це і було зроблено.

Окрім перелічених у запитанні документів, потрібна також заява (звернення) бійця на компенсацію вартості пластини та документ, що підтверджує придбання ним цієї платини (рахунок, видаткова накладна, чек, виписка з банківської карти про оплату тощо).