Безоплатна передача споруд територіальній громаді: облік та податки
ТОВ - платник податку на прибуток і ПДВ подає фінзвіт малого підприємства, є замовником будівництва житлового комплексу. Територіальній громаді (платник податку на прибуток, неплатник ПДВ) ТОВ безоплатно передало з субрахунку 281 мережі дощової каналізації. Які особливості бухгалтерського та податкового обліку?
Бухгалтерський облік
Від безоплатно переданих товарів підприємство не отримує ніякого доходу, а навпаки – несе витрати на безоплатне надання ТМЦ.
А тому при безоплатному переданні ТМЦ в бухгалтерському обліку надавача дохід не відображається.
Безоплатна передача відображається проведенням (див. п. 31 додатку 3 до Методрекомендацій №2):
- Дт 949 Кт 281 – списання собівартості переданих товарів;
- Дт 949 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ (якщо здійснюється таке нарахування, про що далі).
У Звіті про фінрезультати (форма №2-м) собівартість безоплатно переданого відображається в рядку 2180 «Інші операційні витрати».
Податок на прибуток
Собівартість безоплатно переданого зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основною для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Причому податкова різниця за пп. 140.5.10 ПКУ встановлена у разі безоплатної передачі товарів неплатнику податку на прибуток чи платнику податку на прибуток за ставкою 0% відповідно до пп. 44 підрозділу 4 розділу XX ПКУ.
А для ситуації, коли товари безоплатно передаються платнику податку на прибуток, податкові різниці не встановлені.
ПДВ
Якщо операція звільнена від оподаткування
Відповідно до пп. 197.1.16 ПКУ, звільняються від оподаткування операції з:
- безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень;
- норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту, незалежно від того, чи є суб'єкти операції платниками податку.
В своїх численних консультаціях податкова пояснює особливості застосування цієї норми. Наприклад, в ІПК ДПСУ від 12.07.2021 р. №2727/ІПК/99-00-21-03-02-06 зазначено, що «…застосування норм підпункту 197.1.16 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ можливе за умови одночасного виконання таких вимог:
- передача повинна здійснюватися на безоплатній основі;
- операція повинна здійснюватися між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;
- передача повинна відбуватися виключно у державну чи комунальну власність;
- операція повинна здійснюватися на підставі прийнятого відповідного рішення Уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
У разі якщо при здійсненні операції з такої передачі не дотримано хоча б однієї із зазначених вимог, то така операція оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ».
Отже, якщо всі наведені критерії дотримано, безоплатна передача звільняється від оподаткування ПДВ. В цьому разі ПН складається на звільнену від оподаткування операцію. Про особливості складання таких ПН можна прочитати, наприклад, тут, про відображення в декларації з ПДВ - тут.
Поряд з цим, потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. «б» п. 198.5 ПКУ, у разі, якщо у собівартості переданого є товари, послуги, придбані з ПДВ. Базою оподаткування буде вартість товарів, послуг, придбаних з ПДВ.
Окрім того, потрібно буде нарахувати компенсуюче ПДВ за ст. 199 ПКУ, у разі, якщо товари, послуги частково використані у звільнених від оподаткування операціях. Про особливості нарахування цього ПДВ можна почитати, приміром, тут, тут.
Якщо операція не звільнена від оподаткування
Якщо наведені вище критерії не дотримано, ПДВ потрібно нарахувати в загальному порядку.
Дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.06 ЗІР: «Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з безоплатної передачі товарів/послуг (в т.ч. для проведення маркетингових/рекламних заходів)?».
Податкова відповідає, що така передача розглядається як операція з безоплатного постачання товарів/послуг, яка є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується у загальновстановленому порядку, виходячи із бази оподаткування ПДВ, визначеної п. 188.1 ПКУ.
За такою операцією платник податку зобов’язаний скласти дві ПН та зареєструвати їх в ЄРПН:
- одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання,
- іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/балансової (залишкової) вартості/звичайної ціни над фактичною ціною.
При цьому додаткового нарахування ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ не здійснюється.
Дивимося відповідь на друге питання в підкатегорії 101.16 ЗІР: «Як визначається база оподаткування та складається податкова накладна при безоплатному постачанні товарів/послуг?».
Податкова відповідає таким чином.
При безоплатному постачанні товарів/послуг складаються дві ПН.
У ПН, складеній на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання у графі 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) та у графі 10 (обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ) зазначається «0», графа 11 (сума ПДВ) не заповнюється, нулі, прочерки та інші знаки чи символи у цій графі не проставляються.
Інші графи такої ПН заповнюються в загальному порядку.
У ПН (в тому числі зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка відповідно до п. 8 Порядку № 1307, (15 – Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.ст. 188 і 189 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), над фактичною ціною постачання). Така ПН отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
З урахуванням п. 16 Порядку № 1307 у графі 2 розд. Б ПН, складеної на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст.ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання, зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 ПКУ, над фактичною ціною постачання».
У графі 7 такої ПН зазначається ціна постачання одиниці товарів/послуг без урахування ПДВ, розрахована виходячи з перевищення ціни придбання/ звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною (тобто ціна придбання/звичайна ціна/балансова (залишкова) вартість), а у графі 10 відповідно сума перевищення обсягу постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ (тобто обсяги придбання/виготовлення), у графі 11 – сума ПДВ.
Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 12 при цьому не заповнюються.
У клітинках ПН, які не підлягають заповненню, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
***
Читайте також: