22 листопада 2023 року відбулось засідання Міжміської робочої групи з покращення місцевого бізнес-клімату у співпраці з Радою бізнес-омбудсмена України, яке впроваджується ГО «Електронна Республіка» за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
Від ВГО «Асоціація платників податків України» взяв участь Давид Алханішвілі — начальник Управління захисту прав платників податків.
“Вже понад 6 років поспіль наше керівництво публічно виступає за запровадження персональної відповідальності посадових осіб, зокрема, Голів чи Заступників Голів Комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування /в Єдиному реєстрі податкових накладних, залежно хто з них прийняв не правомірне рішення стосовно платника податку щодо віднесення його до категорії «ризикових», блокування ПН/РК чи неприйняття Таблиць даних. І ми говоримо, повірте, проблем у бізнесу буде значно менше.Чи підтримує Рада бізнес-омбудсмена запровадження персональної відповідальності посадових осіб, зокрема податкової?» — наголосив Давид Алханішвілі.
Тетяна Коротка, заступниця бізнес-омбудсмена. відповіла на це запитання:
“Дозвольте я прокоментую стосовно динаміки податкових скарг. Декілька місяців поспіль, як тільки по-трошки почала відновлюватись економічна діяльність у державі, ми звернули увагу на «карколомне» збільшення проблем з блокування податкових накладних. Більш того, маючи тісну комунікацію з ДПС, ми не тільки, м’яко кажучи, звернули їх увагу на це, а ще й видали спеціальний звіт-розслідування з цього питання, бо деякі наші статистичні дані не завжди збігалися зі статистичними даними інших дослідників. Але, воно усе рівно створило надзвичайно жахливу ситуацію блокування роботи бізнесу. За результатами цього спеціального розслідування, наші фахівці також працювали з Міністерством Фінансів для того щоб внести зміни у відповідні положення про реєстрацію податкових накладних. Нині, ми бачимо поступове зменшення, тобто ситуація «іде на спад». Ми контролюємо її постійно, і можемо сказати, що поки що вона іде на позитивну з точки зору нормальної роботи бізнесу тенденцію. Також, спостерігається більш-менш позитивна тенденція з виконанням ДПС судових рішень пов’язаних з блокуванням податкових накладних . Сподіваємось що наступного кварталу ми зможемо констатувати що ця проблема більше не є «карколомною» на сьогоднішній день.
Що стосується тематики притягнення до відповідальності. Ми загалом цю ідею підтримуємо, і підтримуємо її вже давно. Більш того, ми навіть пробували напрацьовувати відповідні зміни до законодавства разом з партнерами, здається, з Вашої Асоціації також. Але тут виникла така проблема – українське законодавство з одного боку надзвичайно розгалужене для того щоб притягати до відповідальності, або принаймні мати правову рамку для притягнення до відповідальності. А для того щоб «виписати» і притягнути саме відповідального за порушення, потрібно внести зміни які дуже складно «виписати». І навіть напрацювавши цей законопроект, він так і залишився поки що без руху, тому що він чесно кажучи не ідеальний. Різні юристи на нього подивилися, поки ми працювали в робочій групі під моїм головуванням в Раді. Ми також залучали до неї суддів-експертів з податкових питань, для його розгляду з їх сторони щоб знайти гарні формулювання. Формулювання нині такі, що притягнути до відповідальності з законодавством в такому вигляді в якому воно є, надзвичайно важко. Якщо у Вас є проєкт, і він краще адресує питання, то ми можемо повернутися до цього питання, тому що, нажаль, офіс юристів який в нас працює зараз не бачить практичної можливості щоб потім його застосовувати. Нас цікавить не просто написати і всюди як «декларація» про нього казати, нас цікавить як практично його застосовувати, і тут є проблема. Так що можемо окремо про це поспілкуватись якщо ви зможете дати нам якісь пропозиції ”.