У життєвому коловороті, де кожна мить має свою вагу, питання спадщини стає важливим етапом переходу матеріальних та нематеріальних цінностей від одного покоління до іншого. Але як же розуміти всі тонкощі цього процесу, особливо коли йдеться про пенсійні та соціальні виплати?
Перш ніж зануритися в деталі, варто нагадати, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відносини спадкування регулюються цивільним законодавством, основним актом, якого є Цивільний кодекс України. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно із Цивільним кодексом України, відповідно до спадщини входять усі права та обов’язки, які належали спадкоємцям на момент відкриття спадщини й не припинилися внаслідок його смерті.
Що відбувається з пенсійними та соціальними виплатами?
Стаття 1227 ЦКУ передбачає, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодування у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я та інші соціальні виплати, які належали спадкодавцю, не були ним отримані за життя, передаються членам його сім’ї. Якщо такі особи не звернулися у встановлені строки або їх немає, ці кошти входять до складу спадщини.
Водночас варто підкреслити, що не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема:
Особисті немайнові права.
Право на участь у товариствах і членство в об’єднаннях громадян (за винятком відвідувачів, передбачених законом чи установчими документами).
Право на пошкодження шкоди, захворювання каліцтвом або іншим пошкодженням здоров’я.
Права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.
Права та обов’язки кредитора або боржника, якщо вони нерозривно пов’язані з особою.
Закон України «Про нотаріат» зобов’язує нотаріусів сприяти фізичним та юридичним особам у здійсненні їхніх прав та захищати законні інтереси. При заведенні спадкової справи нотаріус з’ясовує склад спадкового майна на підставі слів спадкоємців.
На основі отриманої інформації нотаріус направляє запити до компетентних органів щодо спадкового майна, у тому числі в частині соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним отримані за життя. Це дає змогу оформити спадщину та видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємцям.