Порядок отримання послуги
Видача документів про державну реєстрацію актів цивільного стану (свідоцтв та витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян) здійснюється відділами ДРАЦС:
- за місцем звернення, тобто незалежно від місця державної реєстрації актів цивільного стану та місця проживання заявника;
- при пред’явленні паспорта або паспортного документа;
- за необхідності – при документальному підтвердженні родинних стосунків з особою, стосовно якої витребовується документ (свідоцтва про народження, про шлюб, про зміну імені і т.д.), чи документів, що посвідчують повноваження представника (наприклад, нотаріальна довіреність чи договір з адвокатом тощо).
Відділ ДРАЦС видає повторно документ після безпосередньої перевірки відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану або на підставі підтвердження про це відділу ДРАЦС за місцем складання актового запису цивільного стану. Без підтвердження — у разі зберігання актового запису на тимчасово окупованій території України.
Документ можна отримати у день звернення або не пізніше наступного робочого дня у разі виконання відповідних запитів.
Вартість послуги
За загальним правилом відповідно до статті 20 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» за державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв’язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, справляється державне мито у розмірі, визначеному законом.
Порядком ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2007 р. № 1064, за видачу витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян передбачена плата 73 грн.
Також відділи ДРАЦС надають платні послуги відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1168. Порядок надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затверджений наказом Міністерства юстиції України 27.12.2010 № 3335/5.
Це уніфіковані нормативні акти, які регулюють діяльність усіх відділів ДРАЦС України, тобто вартість однієї і тієї ж послуги у Дніпрі, Запоріжжі, Кропивницькому, Миколаєві, Херсоні чи в Одесі — однакова.
Звертаємо увагу, що сплата всіх платежів, як державного мита, так і платних послуг, здійснюється в безготівковій формі шляхом попередньої оплати.
Пільги та звільнення від сплати
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2022 р. № 989 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 213» установлено, що в умовах воєнного стану в межах адміністративно-територіальної одиниці, що входить до затвердженого Міністерством юстиції переліку адміністративно-територіальних одиниць, в яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, а також у разі звернення внутрішньо переміщеної особи за державну реєстрацію актів цивільного стану, за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв’язку із зміною та поновленням актових записів цивільного стану, за видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану державне мито та відповідна плата не справляється.
Слід відмітити, що статус внутрішньо переміщеної особи має бути підтверджений документально.