Оплата житлово-комунальних послуг: права і обов’язки споживачів

З приходом холодної пори року питання оплати послуг ЖКХ все більше непокоїть споживачів. З одного боку всі зацікавлені в своєчасному та якісному їх отриманні, а з іншого – військова агресія рф спричинила значний спад рівня платоспроможності населення.

Під час дії воєнного стану громадяни України не звільняються від оплати зазначених послуг. Всі комунальні підприємства працюють в повному обсязі, наскільки це можливо в кожному конкретному регіоні, послуги надаються, тож без грошових надходжень галузь може чекати колапс.

Варто нагадати, що держава захищає базові потреби українців, тому постановою КМУ від 5 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану»заборонено:

  • нараховувати та стягувати неустойку(штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послугнаселенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Така заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Отже, плата за комунальні послуги нараховується весь період воєнного стану і, якщо споживач їх не сплачує, після закінчення військового стану це все одно доведеться зробити, а саме оплатити «чистий» борг, що буде складатисьлише з самих нарахувань.

Довідково. Влітку Верховною Радою України ухвалено Закон№ 7427, який забороняє під час дії воєнного стану в Україні та шести місяців після його завершення підвищеннятарифів длянаселенняна послуги розподілу природного газу, тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) та тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.