У Пенсійному фонді роз’яснили деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють у спеціальних умовах.
27 грудня 2023 року прийнято постанову КМУ № 1396 «Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах».
Затвердженим цією постановою Порядком здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» визначено механізм надання ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової виплати.
До осіб, які мають право на таку допомогу, належать:
♦ особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;
♦ учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків;
♦ особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
♦ члени сімей загиблих ветеранів війни, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;
♦ члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
♦ учасники війни та колишні в’язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога.
Грошова допомога виплачується до 24 серпня щороку в розмірах, визначених законодавством.
Отримувачі грошової допомоги мають право звернутися із заявою щодо її виплати до Пенсійного фонду України та отримати її до 1 листопада поточного року.
Заява подається в довільній формі до територіального органу Пенсійного фонду України:
- через вебпортал електронних послуг ПФУ https://portal.pfu.gov.ua;
- за допомогою засобів поштового/електронного зв’язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
Постановою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України, передбаченої Законом України від 20.03.2023 № 2980-IX.
Особи, які мають право на виплату такої допомоги, визначені статтею 1 цього Закону.
Заява про призначення і виплату одноразової грошової допомоги разом із сканованими копіями необхідних документів подається через вебпортал електронних послуг ПФУ https://portal.pfu.gov.ua або особисто до територіального органу Пенсійного фонду України.
Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю виплачується в розмірах, затверджених законодавством.
Отримувачі, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
Виплата такої допомоги здійснюється в порядку черговості реєстрації уповноваженим органом заяв про її надання і виплачується загальною сумою шляхом зарахування коштів на зазначений у заяві поточний рахунок.