Державні послуги онлайн: швидко, зручно та без черг

В Україні понад 125 державних послуг можна отримати не виходячи з дому – просто зі свого смартфона. І їхня кількість постійно збільшується

За даними порталу Дія, більш ніж 21 млн українців користуються цифровими сервісами для отримання державних послуг, понад 80% з них цілком задоволені цим процесом.

Сьогодні отримати пенсійне посвідчення, оформити субсидію чи соціальну допомогу можна зручно, швидко та без черг. І з кожним роком перелік доступних цифрових послуг розширюють. Наразі він містить сотні документів, отримати які можна у строк від декількох хвилин до декількох днів.

Пенсіонерам

Довжелезні черги до Пенсійного фонду лишаються у минулому. Зараз зі свого смартфона за 5 хвилин можна подати заявку на призначення або перерахунок пенсії та замовити довідку про доходи пенсіонера. Вона може знадобитися у разі виїзду за кордон, переведення пенсійних виплат за кордон або ж для оформлення субсидій.

Також на порталі Пенсійного фонду є можливість оформити Е-посвідчення пенсіонера. Заява на виготовлення електронного документа подається онлайн, коли він буде готовий, то з’явиться у застосунку Дія. Зазвичай це займе кілька днів. Е-посвідчення пенсіонера можна використовувати без паперового аналога.

Вимушеним переселенцям

Отримати статус ВПО та оформити щомісячну фінансову допомогу 2 тис. грн на дорослого та 3 тис. грн на дитину та людину з інвалідністю також можна онлайн. Довідка про статус ВПО дає право переоформити соцвиплати чи пенсію, отримати доступ до медобслуговування, влаштувати дитину в садок чи школу.

Через Дію можна подати й інформацію про зміну адреси фактичного проживання, якщо є потреба переїхати в інше місто, або ж онлайн скасувати статусу ВПО у випадку повернення до місця постійного проживання.

Проблему з житлом також можна розв’язати за допомогою цифрових сервісів. Зокрема державний волонтерський проєкт «Прихисток» (prykhystok.gov.ua) допомагає зв’язати тих, хто шукає помешкання з тими, хто готовий його надати. А у Дії можна подати заяву до Держмолодьжитла на участь у програмі кредитів на житло для ВПО.

Ще одна платформа єДопомога допомагає отримати гуманітарну допомогу від благодійників. Для цього потрібно лише залишити заявку зі своєю потребою на сайті aid.edopomoga.gov.ua.

Пільги та соцдопомога

Держава піклується про кожного, хто через російську агресію або ж з інших причин опинився у скрутному становищі. Більшість програм надання соціальної підтримки доступні в електронній формі.

Зокрема максимально швидко можна отримати фінансову допомогу:

  • по інвалідності;
  • при усиновленні;
  • по догляду за хворою дитиною;
  • на дитину одинокій матері або батьку.

Також онлайн можна отримати статус безробітного та подати заяву про допомогу по безробіттю, яку опрацьовують протягом трьох днів, та оформити субсидію на оплату комунальних послуг.

Турботою про кожного українця стала програма «Зимова єПідтримка» – виплата 1 тис. грн, яку можна витратити на ліки, оплату комунальних послуг, мобільного зв’язку та інші послуги. Заява подається онлайн через Дію за декілька хвилин.

18-річні українці та українки також через Дію можуть отримати кошти на придбання книг українською мовою, наразі сума складає 908 грн.

«Національний кешбек» – ще одна програма, до якої можна приєднатися у Дії. За купівлю товарів українських виробників держава повертає 10% від витраченої суми. Максимальний розмір кешбеку за місяць становить 3 тис. грн.

Для військовослужбовців, медиків, освітян та наукових працівників працює програма доступного кредитування житла, ініційована Президентом України. Вона передбачає пільгову ставку 3% на весь термін кредиту. Його максимальний строк 20 років, а мінімальний початковий внесок – 20% вартості житла. Заявку на участь у програмі можна подати через Дію.

Військовим та військовозобов’язаним

Швидко, без черг та відвідування ТЦК отримати військово-обліковий документ, уточнити контактні дані, подати запит над відстрочку можна у додатку Резерв+. Крім того, у цьому сервісі зібрані відповіді на питання, пов’язані з військовим обліком, мобілізацією, а також база вакансій від військових частин.

Для тих, хто вже служить, працює сервіс Армія+. За його допомогою можна подати електронні рапорти, переводитися в іншу частину, проходити навчання. Також у ньому працює послуга «Плюси» – наразі це знижки на пальне та можливість бронювання квитків на потяг. Але перелік доступних бонусів буде збільшуватися.

Також через Дію можна оформити електронне посвідчення ветерана та використовувати його замість паперового.

А у розробці перебувають ще декілька сервісів для захисників: отримання статусу людини з інвалідністю внаслідок війни, оформлення грошової допомоги та пенсії, пільги на оплату комунальних послуг, а також можливість для родини військовослужбовця онлайн отримати статус члена сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці та грошову допомогу від держави.

Придбання військових облігацій, можливість донатити на оборону або ж стати воїном Армії дронів також доступні онлайн у Дії.

єВідновлення

Однією з нагальних проблем залишається відновлення житла, пошкодженого або зруйнованого внаслідок російської агресії. Завдяки цифровізації всю необхідну інформацію для отримання компенсації або нового житла можна подати через Дію.

За лічені хвилини безоплатно можна сформувати:

  • повідомлення про пошкоджене житло;
  • заявку на компенсацію;
  • забронювати кошти за житловим сертифікатом.

Додатково можна подати заяву на репарації до міжнародного Реєстру збитків. Це можна зробити навіть якщо ви вже отримували компенсацію за програмою єВідновлення. Наразі через Дію можна подати заяву на компенсацію за пошкоджену або зруйновану нерухомість, але у 2025 році перелік розширять та додадуть ще 17 категорій заяв.

Земля, будівництво, нерухомість

У минулому галузь будівництва називали однією з найкорумпованіших сфер, але після запуску Єдиної державної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) вона стає однією з найпрозоріших.

Всі дозволи, які потрібні для будівництва, відтепер оформлюють онлайн без участі чиновників, громадськість може контролювати забудову та зупиняти незаконне будівництво. А люди, які вклали гроші у побудову житла, захищені від шахрайських схем.

«Переважну частину дозволів на будівництво намагаються погоджувати за 24 години. Дозволи на будівництво об’єктів складніших класів, зазвичай, опрацьовуємо за 48 годин. А на введення в експлуатацію великих об’єктів класу наслідків СС3 відводиться щонайбільше 72 години після завершення виїзного огляду», – пояснила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Важливо, що інформація про будь-яке будівництво доступна для громадськості у режимі онлайн. Кожен виданий дозвіл на будівництво можна переглянути на порталі ЄДЕССБ (e-construction.gov.ua) та подати запит на перевірку обʼєкта. Цей сервіс став головним інструментом громадського контролю забудови у містах.

Також ЄДЕССБ є надійним сервісом захисту прав тих, хто купує нерухомість. Для них працює функція автоматичної реєстрації спеціальних майнових прав з внесенням заяв в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Це гарантує дотримання прав власника після завершення будівництва та захищає від шахрайських схем.

Підприємцям

Реєструвати власний бізнес, заповнювати декларації та сплачувати податки – ще ніколи це не було настільки швидко та зручно завдяки цифровим сервісам і комплексній програмі єПідприємець.

Дистанційно та за декілька хвилин можна:

  • зареєструвати або закрити ФОП;
  • перейти на спрощену систему оподаткування або стати платником ПДВ;
  • відкрити банківський рахунок;
  • подати вакансії до Центру зайнятості;
  • зареєструвати касовий апарат;
  • подати повідомлення про прийняття працівника на роботу та використання єдиного рахунку;
  • подати форму 20-ОПП.

Також онлайн можна подати заявку на компенсацію за облаштування робочого місця особи з інвалідністю, компенсацію за працевлаштування ВПО, а також заявку на бронювання працівників.

Крім того, на час воєнного стану впроваджена єДекларація. Якщо підприємцю потрібна ліцензія або дозвільні документи, можна подати одну єДекларацію та отримати ліцензію, сертифікат, посвідчення, рішення, висновок або дозвіл.

Ще одна можливість для розвитку власної справи – це приєднатися до програми єВідновлення як бізнес. Це також можна зробити онлайн.

До того ж на розвиток бізнесу можна оформити грант, ця послуга доступна в електронному форматі. Наразі доступні гранти на:

  • розвиток бізнесу ветеранам;
  • власну справу;
  • садівництво та теплиці;
  • створення або розвиток виробництва переробної промисловості.

Автовласникам

Все, за що автовласники раніше переплачували посередникам, аби тільки пришвидшити процес, доступно у цифровому форматі.

Оформити автоцивілку або сплатити штраф за порушення, замовити індивідуальний номерний знак, замінити посвідчення водія чи передати право користування автомобілем – все можна зробити у Дії.

Також цифровізували актуальну послугу продажу та купівлі легкових авто, мотоциклів та мопедів: це швидко, надійно, без додаткових витрат і навіть не виходячи з дому. В електронному форматі доступні всі необхідні документи для продажу та купівлі.

Батькам

Всі документи, які потрібно оформити при народженні дитини, та послуги, що можуть знадобитися батькам, зібрані у цифровій програмі єМалятко. Замість того, щоб відвідувати державні установи, можна просто зі свого смартфона оформити:

  • свідоцтво про народження;
  • податковий номер для дитини (РНОКПП) та УНЗР;
  • громадянство України;
  • внесення до Реєстру пацієнтів;
  • допомогу при народженні дитини;
  • допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім’ях;
  • грошову компенсацію за пакунок малюка;
  • допомогу на дитину одинокій матері або батьку.

Освіта

В Україні створений та працює перший освітній державний застосунок для учнів, батьків та вчителів «Мрія». Наразі триває тестовий період, у якому беруть участь школи з 6 областей та Києва.

Це комплексне цифрове рішення для всіх учасників освітнього процесу. Учні отримують цифровий освітній документ Мрія ID, можуть відстежувати динаміку власних результатів навчання, мають доступ до онлайн-бібліотеки. Батьки у режимі онлайн бачать розклад уроків, домашні завдання та оцінки. Вчителі можуть вести онлайн-журнал, давати домашні завдання, планувати розклад уроків.

У Дії працюють цифрові сервіси для студентів. Зокрема онлайн можна отримати державний грант на здобуття вищої освіти: студенти, які вступили на контрактну форму навчання, отримають фінансову підтримку від держави. Грант частково або повністю покриває вартість навчання.

Також у Дії можна зручно та швидко згенерувати електронний студентський квиток.

Загальні послуги, витяги, довідкова інформація

Різні обставини та життєві ситуації вимагають оформлення додаткових документів, запитів та отримання певних державних послуг. Все це також можна зробити онлайн через цифрові сервіси.

Приміром, для отримання візи, оформлення субсидії, пенсії, кредиту потрібна довідка про доходи. Перед купівлею нерухомості для оцінки ризиків варто мати витяг з Держреєстру речових прав на нерухоме майно. А витяг про несудимість може знадобитися під час оформлення на роботу, для оформлення візи для виїзду за кордон, для оформлення або поновлення документів.

До слова якщо ви втратили документи, то повторно можна онлайн замовити свідоцтва:

  • про народження;
  • про зміну імені;
  • про шлюб;
  • про розірвання шлюбу;
  • про смерть.

Крім того, онлайн можна зробити запит на копію нотаріального документа.

Однією з актуальних цифрових послуг стала заява на повернення вкладів у збанкрутілих банках. Для цього треба у Дії обрати банк, у якому був рахунок, вказати картку єПідтримка, на яку зарахують кошти, переглянути доступну до виплати суму та підписати заяву цифровим підписом – це також доступний та зручний сервіс у Дії.

Ще одна цифрова послуга, на яку довго чекали – можливість зручно та без черг подати заяву на шлюб. Для цього у Дії треба заповнити заяву, обрати час та місце реєстрації, тип церемонії та додаткові послуги. Заяву опрацьовують протягом одного робочого дня.

Також з урахуванням ворожих ракетних атак важливо мати актуальну інформацію про розташування і роботу Пунктів незламності та банківських відділень, які працюють під час відключення світла. Онлайн-мапа з цією інформацією доступна у Дії.