Чи вирішить держава проблему із захмарними відсотками за споживчами кредитами?

Як ухвалення законопроєкту № 9422 залишить у минулому кредити під 1500%?

Нацбанк розповідає, як недосконалість законодавства, яку нескладно виправити, робить із послуги кредитування – не спосіб ефективного вирішення фінансових проблем, а багаторічне боргове ярмо для споживачів.

Історія: «Добрий день! Я … Маю борг в МФО, тіло 13 500. Через 2 дні прострочки нарахували суму більше 30000. Я ВПО, мати-одиначка, виїхала з зони бойових дій. Кредит отримала місяць назад. Договір читала неуважно, тому що була безвихідна ситуація. Організація не нагадала про оплату, а тільки через 2 дні прострочки.

Коли запитала звідки такі відсотки, вони прислали це: Згідно з п. 2.3.1. Розмір процентів за користування коштами становить 4.00% від суми позики в день. Водночас із першого дня надання позики (день перерахування грошових коштів на банківський рахунок Позичальника) до закінченням строку згідно з п. 2.2. цього Договору, Позичальнику здійснюється нарахування пільгової процентної ставки 2.00%.

Якщо Позичальником буде порушено строки виконання зобов’язань згідно з даним Договором, то в перший день прострочення, за виключенням дня пільгового періоду за п.4.1.1., проводиться перерахунок процентів за весь строк користування позикою за базовою процентною ставкою за кожен день користування».

Проблема: захмарні відсоткові ставки за кредитами та недостатньо прозоре інформування про них позичальників.

Процентна політика фінансових компаній зараз більше нагадує відверте здирництво. Часто за мікрокредитами звертаються люди у скруті. Кредитори користуються цим та на свій розсуд установлюють захмарні відсотки за денною процентною ставкою.

У результаті реальна ставка кредиту може сягати 1000%, 1500%.

Рішення: законопроєкт 9422 передбачає встановлення граничного розміру процентних ставок.

Це усталена практика органів регулювання в країнах ЄС, Великій Британії та США. Максимальний розмір реальної денної процентної ставки, тобто загальних витрат за споживчим кредитом, виражених у процентах за день користування кредитом від загального розміру виданого кредиту, не повинен перевищувати суму з розрахунку 1% на день.

Сьогодні це значення для мікрокредитів становить у середньому 2,5% на день або 913% річних.