ФОП – платники ЄП ІІІ групи, які використовують особливості оподаткування (сплата 2% від доходу), мають право надавати фінансову допомогу.
Види діяльності, здійснення яких не дає права фізичній особі – підприємцю обрати спрощену систему з особливостями оподаткування та сплатою 2% від доходу, визначені в п.п. 9.3 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Пунктом 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ не встановлено обмежень для ФОП – платників єдиного податку з особливостями оподаткування на період воєнного стану в Україні щодо надання фінансової допомоги (поворотної або безповоротної).
Нагадуємо, що згідно з п.п. 14.1.257ПКУ, фінансова допомога – це фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Безповоротна фінансова допомога:
– сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
– сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
– сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
– основна сума кредиту або депозиту, надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, які надійшла платнику податків у користування за договором, яким не передбачено нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Таким чином, ФОП – платники єдиного податку ІІІ групи, які використовують особливості оподаткування (зі ставкою 2 % доходу) можуть надавати фінансову допомогу – поворотну або безповоротну.