Бізнес-спільнота виступила проти підвищення податків для банківського сектору

Провідні бізнес-асоціації України, серед яких Американська торговельна палата в Україні (Палата), Європейська Бізнес Асоціація (EBA), Незалежна асоціація банків України (НАБУ), а також Форум провідних міжнародних фінансових установ (FLIFI) звернулися до представників Верховної Ради та уряду України зі спільною позицією щодо законопроекту №11416-д, що пропонує підвищити ставку податку на прибуток банків до 50%.

Законопроект №11416-д передбачає підвищення податкового навантаження на банківський сектор у відповідь на фінансові виклики, спричинені війною в Україні. Важливою складовою цього законопроекту є ретроспективне підвищення ставки податку на прибуток для банків до 50%, з початку 2024 року.

Бізнес-спільнота висловлює глибоке занепокоєння щодо цієї ініціативи, оскільки вона може мати негативні наслідки для фінансової стабільності країни. Представники бізнес-асоціацій наголошують на тому, що таке різке підвищення податкових ставок другий рік поспіль негативно вплине на інвестиційну привабливість України, що особливо важливо в контексті поточної війни та складної економічної ситуації.

Повторне підвищення податку на прибуток банків може відлякати як міжнародних, так і вітчизняних інвесторів, які вже зіштовхуються з високими ризиками через воєнні дії на території України. Зокрема, це призведе до зниження інтересу потенційних інвесторів до участі у приватизації, що додатково створить ризик для фактичного виконання Україною зобов’язань в рамках Меморандуму з МВФ і, як наслідок, вплине на отримання нової фінансової допомоги від міжнародних партнерів.

Прогнозована та стабільна податкова політика є необхідною передумовою для розвитку банківської системи. А запровадження ретроспективних змін у податковому законодавстві суперечить міжнародним стандартам та створює правову невизначеність, що лише посилить кризу в українській економіці.

Представники бізнес-спільноти підкреслюють, що запровадження податку у розмірі 50% на поточний рік і наступні періоди, включаючи прибутки банків за 2024 рік, суперечить принципам податкової справедливості. Такий підхід не лише підриває довіру до України з боку міжнародних інвесторів, але й ставить банки в умови, коли частина їхнього прибутку буде фактично вилучена заднім числом, що створює додаткові фінансові ризики для банківської системи.

Бізнес-спільнота закликає уряд та Верховну Раду утриматися від впровадження різких змін у податковій політиці, зокрема, підвищення податку на прибуток банків, та забезпечити стабільність економічної системи. Збільшення податкового навантаження може знизити здатність банків фінансувати відновлення економіки України, що є критично важливим у цей час. Бізнес-спільнота закликає уряд зосередити зусилля на підтримці інвестицій та фінансової стійкості банківського сектору, який відіграє ключову роль у відновленні економіки країни після війни.