Бізнес отримав можливість впливати на підготовку фахівців для власних потреб

Залучення роботодавців до наглядових рад центрів профтехосвіти Держслужби зайнятості дозволить їм безпосередньо впливати на підготовку потрібних фахівців та покращить ситуацію на ринку праці.

Про це зазначила заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна під час бізнес-форуму «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу», який відбувся на Сумщині. В заході взяли участь представники Державної служби зайнятості, обласної влади, великих роботодавців регіону.

«Структурне безробіття – один з серйозних викликів на сьогодні. Серед шляхів його подолання – перенавчання українців, надання їм можливості опанувати професії, які є затребуваними на ринку праці, підвищити свій професійний рівень. Ми запровадили низку навчальних програм, зокрема й навчання в центрах профтехосвіти. Щоб підвищити спроможність ЦПТО і водночас допомогти бізнесу у вирішенні проблеми нестачі кадрів, ми пропонуємо підприємцям увійти до складу наглядових рад центрів та безпосередньо впливати на підготовку потрібних їм саме зараз спеціалістів», — зазначила Тетяна Бережна.

Заступник Міністра економіки повідомила, що першу наглядову раду вже створено у Полтавському ЦПТО. До її складу увійшли впливові роботодавці регіону, зокрема «Нової пошти», мережі мультимаркетів Аврора. А також закликала бізнес Сумщини долучитись до створення наглядової ради Сумського ЦПТО.

За її словами, участь в наглядових радах навчальних центрів є для бізнесу потужним інструментом впливу на ситуацію на ринку праці. Він дозволить підприємцям стимулювати підготовку саме тих фахівців, які потрібні їм сьогодні. Причому отримати таких спеціалістів вони зможуть досить швидко – навчання в ЦПТО триває від тижня до 10 місяців. Також члени наглядових рад зможуть коригувати навчальні програми та їх тривалість, замовляти підготовку спеціалістів за новими професіями, стратегічно планувати розвиток ЦПТО, залучати додаткові кошти від донорів та міжнародних партнерів для осучаснення центрів.

«Сьогодні на Сумщині ми проводимо восьмий форум з проектом USAID, який змотивував нас реорганізувати Центри профтехосвіти, розширити кількість професій та освітніх програм. Державна служба зайнятості є одним із головних гравців на ринку праці і це не просто слова, а реальність. В 2024 році ми працевлаштували понад 250 тис. людей. 600 тис. скористалися послугами служби. Служба зайнятості трансформується разом з країною і вже є ключовим помічником як для роботодавця, так і для людей, які до нас звертаються», — зазначила директор Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк.

Учасники форуму обговорили ситуацію на ринку праці Сумської області та співпрацю бізнесу з центрами профтехосвіти ДСЗ щодо навчання, перенавчання та перекваліфікації робітників. А також відвідали навчально-виробничі майстерні Сумського центру профтехосвіти, ознайомились з навчальними програмами центру.

На сьогодні у Сумському ЦПТО ДСЗ навчають за 12 ліцензованими професіями та 50 освітніми програмами підвищення кваліфікації. Зокрема, тут навчають за такими професіями як зварювальник, електромонтер, кухар, оператор котельні, машиніст-кочегар. Серед освітніх програм найбільш затребуваними є цифрова освіта та медіаграмотність, підприємництво та бізнес-планування. У 2024 році навчання в центрі пройшли майже 2,5 тисячі фахівців, з них понад 1,5 тисячі безробітних, 247 учасників бойових дій, 138 людей навчались за ваучером, ще 513 фахівців навчались за кошти роботодавців. Навчаються тут не тільки жителі Сумщини, але й інших областей: Чернігівської, Київської, Одеської, Полтавської.

Нині в Україні працюють 8 центрів профтехосвіти Держслужби зайнятості — в Одесі, Полтаві, Дніпрі, Рівному, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Сумах. В центрах навчають спеціалістів за 98 робітничими професіями та понад 400 напрямками підвищення кваліфікації.

Нагадаємо, бізнес-форум відбувся в рамках міжрегіонального проекту «Реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу», що реалізується Міністерством економіки України в партнерстві з ГО «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри (UCBI)».