Хто має право на отримання допомоги?
З 1 липня 2025 року – громадяни, які на дату звернення за призначенням допомоги є отримувачами:
► державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
► допомоги на дітей одиноким матерям;
► допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
► тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
З 1 жовтня 2025 року – інші сім’ї, які відповідають вимогам експериментального проєкту.
Як отримати допомогу?
Для призначення допомоги уповноваженому представнику сім’ї необхідно подати до Пенсійного фонду заяву про намір отримати базову соціальну допомогу, отримати повідомлення з майбутнім (орієнтовним) розміром допомоги та (у разі згоди) подати / підписати заяву про призначення базової соціальної допомоги усіма членами сім’ї.
Базова соціальна допомога призначається з місяця, у якому уповноважений представник сім’ї звернувся за її призначенням (незалежно від дати такого звернення).
Важливо. Допомога виплачується через установи банків.
Який розмір допомоги?
Розмір допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.
Розмір базової величини для сім’ї визначається на рівні 100 % базової величини для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім’ї) та 70 % (3150 грн) такої базової величини – для кожного наступного члена сім’ї.
Для кожної дитини віком до 18 років та особи з інвалідністю I або II групи розмір базової величини визначається на рівні 100 відсотків такої базової величини.
Для осіб, які набули право на пенсію за віком або досягли віку, визначеного ч. 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але не набули права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу, розмір базової величини визначається / встановлюється, пропорційно їх страховому стажу і становить для осіб зі страховим стажем:
► менше ніж 10 років – 53 % (2385 грн);
► від 10 до 20 років – 62 % (2790 грн);
► від 20 до 30 років – 70 % (3150 грн);
► 30 і більше років – 88 % (3960 грн).
Розмір базової величини для розрахунку базової соціальної допомоги становить 4500 гривень.
Звертаємо увагу
В заяві про призначення базової соціальної допомоги зазначається згода на припинення виплати раніше призначених одному або декільком членам із складу сім’ї таких видів державної допомоги
► державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
► допомоги на дітей одиноким матерям;
► допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
► тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Після подання / підписання заяви про призначення уповноважений представник сім’ї отримує в мобільному застосунку Дія / на адресу електронної пошти повідомлення щодо:
► рішення про припинення виплати державних допомог;
► виплати допомоги рівними частинами із зазначенням членів сім’ї, на яких буде розподілено допомогу;
► автоматичного продовження виплати допомоги на наступний період.
Який термін призначення допомоги?
Базова соціальна допомога призначається на шість місяців з подальшим автоматичним продовженням на наступний період після перевірки відповідного права на надання такої допомоги.