Авансові внески з торгівлі пальним у декларації з податку на прибуток

Як у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (у редакції наказу Мінфіну від 20.02.2023 р. № 101, внесеними наказом Мінфіну від 06.03.2024 № 111) відобразити сплачені за грудень 2024 року суми авансових внесків з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним (АЗС)?

Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» внесено зміни до ПКУ, якими запроваджено, зокрема, сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним.

Згідно з п. 137.12 ПКУ платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.14 ПКУ.

Так, відповідно до абзацу першого п.п. 141.14.1 ПКУ платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачують щомісяця не пізніше двадцятого числа поточного місяця авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному п.п. 141.14.2 ПКУ.

Пунктом 71 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що положення, зокрема, п. 141.14 ПКУ застосовуються з першого числа місяця, в якому набрав чинності Закон № 4015.

Враховуючи, що Закон № 4015 набрав чинності з 01 грудня 2024 року, перший авансовий внесок сплачується за грудень 2024 року у термін не пізніше 20 грудня 2024 року.

Відповідно до п.п. 141.14.3 ПКУ авансові внески з податку на прибуток підприємств, сплачені відповідно до п. 141.14 ПКУ, є невід’ємною частиною податку на прибуток.

Сплачена протягом звітного (податкового) періоду сума авансових внесків з податку на прибуток підприємств зменшує податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами такого звітного (податкового) періоду за базовою (основною) ставкою, визначеною ст. 136 ПКУ, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період.

Положеннями п. 46.6 ПКУ передбачено, якщо в результаті зміни правил оподаткування змінюються форми податкової звітності, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

За результатами діяльності за 2024 рік платники податку на прибуток підприємств складають Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) з використанням чинної форми Декларації, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897 (у редакції наказу Мінфіну від 20.02.2023 № 101, внесеними наказом Мінфіну від 06.03.2024 р. № 111).

При цьому платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним мають право відповідно до п.п. 141.14.3 ПКУ зменшити податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) 2024 рік з урахуванням сплачених у грудні 2024 року авансових внесків за місця роздрібної торгівлі пальним.

У зв’язку з цим, рекомендовано платникам, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, відобразити у рядку 16.5 додатка ЗП до рядка 16 ЗП Декларації суму сплаченого за грудень 2024 року авансового внеску з податку на прибуток підприємств, розрахованого за базовою (основною) ставкою, визначеною ст. 136 ПКУ, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за звітний (податковий) 2024 рік та врахувати таке зменшення у рядку 16 ЗП Декларації.

До Декларації такі платники можуть подати доповнення з наданням відповідних пояснень щодо розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним та врахування сплачених авансових внесків у зменшення суми податку.

Після набрання чинності Змін до форми Декларації платники податку матимуть змогу подати уточнюючу Декларацію за оновленою формою за звітний (податковий) період – 2024 рік з відображенням нарахувань авансових внесків у рядку 26 ЩАВ Декларації та із відповідним заповненням розрахунку авансового внеску за кожне місце роздрібної торгівлі пальним відповідно до п.п. 141.14.2 ПКУ у додатку ЩАВ до такої Декларації (рядок 26 ЩАВ).

У разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ та пені (п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Відповідні роз’яснення наведені у розділі «Повідомлення та нагадування» вебпорталу ДПС.