Перебуваючи на шляху інтеграції українського та європейського енергоринків, українські енергетичні ринки мають запровадити європейські практики, які, в тому числі, передбачають ринкові ціни на енергоресурси для населення.
Про це заявив заступник Голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко в ефірі телемарафону «Єдині новини».
«Інтеграція до ЄС передбачає інтеграцію енергетичних ринків. Україна має впроваджувати європейські правила роботи ринку електричної енергії та природного газу. Європейська практика роботи енергетичних ринків передбачає лібералізацію цін на енергоресурси також й для населення. Тобто населення має сплачувати ринкову ціну на енергоресурси, тоді як зараз тарифи для населення субсидіюються», – сказав Олексій Кучеренко.
Заступник Голови додав, що процес не буде простим, адже треба враховувати, чи зможуть оплачувати енергоресурси за ринковими цінами малозабезпечені верстви населення.
«Дискусія буде полягати в тому, як швидко ринок лібералізувати. Наразі діє мораторій на підвищення комунальних тарифів, окрім електроенергії та водопостачання. Введення ринкових тарифів може бути лише на фоні зростання доходів населення», – сказав Олексій Кучеренко.
За словами Голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса, тарифи на електроенергію для населення не підвищуватимуться до весни наступного року. Однак основне питання не у підвищенні тарифів, а у їх сплаті.
«Багато побутових і непобутових споживачів, маючи змогу сплачувати комунальні послуги, цього не роблять. Тому у нашому випадку важливо, аби була платіжна дисципліна, тоді не будуть утворюватися борги на ринку, які треба буде погашати новим підвищенням тарифів», – зазначив Андрій Герус.
Також він повідомив, що лібералізація цін вже відбулась цього року: у червні на роздрібному ринку для побутових споживачів, у липні на оптовому ринку. Але, на думку Голови Комітету, подальша лібералізація цін має відбуватись в комплексі з покращенням системи субсидій та забезпеченням дисципліни платежів.