Підприємець планує продати другий легковий автомобіль. Як оподатковується сума продажу?

Пунктом 1 ст. 325 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) визначено, що суб’єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь – якого майна, за винятком окремих видів майна, яке відповідно до закону не можуть їм належати.

Відповідно до п.173.1ПКУдохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 %, визаченою в п.167.2 ПКУ.

Згідно з п.173.2 ПКУ як виняток із положень п.173.1 ПКУ, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла та / або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого з об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла та / або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п.167.2 ПКУ.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла та / або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою 18 %, визначеною п.167.1 ПКУ.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та /або мотоцикла та / або мопеда або іншого транспортного засобу, може бути зменшений на вартість такого об’єкта, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування), відповідно до підрозд. 94 розд. ХХ ПКУ.

Враховуючи те, що ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа – підприємець, дохід, отриманий фізичною особою –підприємцем від продажу власного рухомого майна,підлягає оподаткуванню за нормами, визначеними ст. 173 ПКУ.

Наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859 (у редакції наказу Мінфіну від 17.05.2022 р. № 143) затверджені Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція).

Відповідно до п. 5 розд. IV Інструкції додаток Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, оподатковуваних доходів від продажу протягом звітного (податкового) року об’єкта(ів) нерухомого та/або рухомого майна» (далі – Додаток Ф4) до Декларації заповнюється платником податків, який отримував доходи від операцій з продажу, міни об’єктів нерухомості, здійснених протягом звітного (податкового) року у порядку, встановленому ст. 172 ПКУ, та при отриманні доходів від операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна у порядку, встановленому ст. 173 ПКУ.

У разі, якщо стороною договору купівлі – продажу об’єкту рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розд.ІV ПКУ функції податкового агента.

При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до п.173.1 або 173.2ПКУ з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі – продажу чи в окремій заяві.