Невідшкодовано ПДВ: списання на витрати
Підприємство не включило до податкового кредиту суму ПДВ через помилки в ПН, яку постачальник не виправив шляхом надання РК. Коли можна списати цю суму ПДВ на витрати (рахунок 949): одразу після втрати права на податковий кредит чи потрібно чекати спливу 1095 днів з дати складання такої ПН?
Взагалі про списання суми ПДВ на витрати мова може йти, якщо ПН відсутня чи не зареєстрована в ЄРПН.
Якщо ж ПН від вашого постачальника зареєстрована в ЄРПН на ваше підприємство (тобто помилка полягає не в неправильному зазначенні покупця), то ви мали б включити таку ПН до податкового кредиту. Адже після реєстрації на ваше підприємство «вхідної» ПН у вас автоматично збільшується реєстраційний ліміт в СЕА ПДВ.
Крім того пп. 198.6 ПКУ визначено, що для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, є ПН, отримані з ЄРПН, не залежно від подальшого напрямку використання придбаних товарів (послуг).
Якщо після цього ви вирішите, що помилка досить суттєва (така, що не дозволяє ідентифікувати операцію тощо) і продавець вже не зможе (протягом 1095 днів з дати оформлення ПН) її виправити, то ви маєте нарахувати собі «компенсуючі» податкові зобов’язання в порядку, передбаченому пп. 198.5 ПКУ (тобто оформити зведену ПН).
Втім, якщо ви таку ПН просто не включите до податкового кредиту, то (хоча це і є порушенням наведених вище норм) штрафних санкцій вам не нарахують, адже це не передбачено нормами ПКУ. В такому разі строки списання цього ПДВ на витрати вам доведеться визначити самостійно (адже законодавством вони не визначені). Наприклад, якщо підприємство є платником єдиного податку, то ви можете в будь - який час прийняти таке рішення, адже сума бухгалтерських витрат не вплине на об’єкт оподаткування.
Якщо ж підприємство є платником податку на прибуток, то дату списання ПДВ на витрати вам варто обґрунтувати. Наприклад, якщо ваш постачальник ліквідований чи перестав бути платником ПДВ і через це реєстрація коригуючого РК до ПН неможлива, то ви можете отримати довідку про дату таких подій і відповідно будь-якою наступною датою списати такий ПДВ. Але в будь якому разі списати ПДВ можна після сплину 1095 днів від дати оформлення ПН.