Після набуття чинності 19 квітня 2025 року нових вимог до застосування митних режимів, були запроваджені авторизації як обов’язкова умова для поміщення товарів у відповідні режими.
Для цього підприємство подає заяву з комплектом необхідних документів до відповідного митного органу залежно від режиму, у який планується поміщення товарів.
З покроковим алгоритмом дій для отримання відповідних авторизацій можна ознайомитись за посиланням.
Подача документів підприємством
Підприємство подає заяву про надання авторизації до митного органу, уповноваженого приймати рішення, відповідно до статті 19-3 Митного кодексу України:
– у разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим імпорту (у частині процедури кінцевого використання) або переробки на митній території України – в митницю, у зоні діяльності якої буде розпочато або здійснено повний цикл виробництва;
– у разі подання заяви про надання авторизації для поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення або переробки за межами митної території України – митний орган (митниця або митний пост), що здійснює випуск товарів в митний режим.
До заяви додаються:
1) анкета самооцінки підприємства, форму якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. N 1092 “Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизації”, у якій заповнюються 1 та 3 розділи згідно з поясненнями щодо її заповнення;
або
опитувальник підприємства щодо відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів, визначених статтею 73-3 Митного кодексу України, за визначеною формою (Додаток 6, ПКМУ від 27 вересня 2022 р. N 1092)
Анкета самооцінки підприємства або опитувальник підприємства не подається у разі, коли підприємство має діючу авторизацію, для надання якої підтверджено відповідність підприємства всім критеріям та/або умовам, дотримання яких необхідно для надання авторизації, щодо якої подано заяву.
2) документи, визначені частиною третьою статей 76-1, 104-1, 149, 165 Митного кодексу України залежно від обраного режиму.
Попередній розгляд документів про надання авторизації
Попередній розгляд заяви про надання авторизації здійснюється уповноваженим митним органом протягом 10 днів з дня, наступного за днем реєстрації заяви.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію (авторизації), для надання якої (яких) було підтверджено відповідність підприємства всім критеріям та/або умовам, дотримання яких вимагається для надання авторизації, щодо якої подано заяву, попередній розгляд заяви та документів здійснюється у строк, що не перевищує 5 робочих днів, з дня наступного за днем реєстрації такої заяви.
Попередній розгляд заяв здійснюється структурним підрозділом уповноваженого митного органу, на який покладено функції з проведення оцінки відповідності підприємства критеріям та/або умовам відповідної авторизації
За результатами попереднього розгляду приймається одне з таких рішень:
1) про розгляд заяви у формі наказу про проведення оцінки відповідності, в якому визначаються з урахуванням виду авторизації, щодо якої подано заяву, перелік критеріїв та/або умов для надання авторизації, щодо яких проводитиметься оцінка відповідності, та персональний склад комісії з оцінки відповідності;
2) про розгляд заяви у формі листа – у разі, коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву. У такому випадку оцінка відповідності підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації (далі – оцінка відповідності) не проводиться;
3) про відмову в розгляді заяви у формі листа, в якому зазначаються з посиланням на відповідний пункт (пункти) частини сьомої та восьмої статті 19-5 Митного кодексу України підстави для такої відмови, строк і порядок оскарження такого рішення.
Копія рішення надсилається підприємству невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день після дня його прийняття.
Проведення оцінки відповідності
Головою комісії призначається посадова особа структурного підрозділу, на який покладено функції з проведення оцінки відповідності підприємств критеріям та/або умовам надання відповідної авторизації.
До складу комісії можуть включатися посадові особи митниць, якщо здійснення окремих заходів з оцінки відповідності вимагає обов’язкове відвідування об’єктів підприємства, які розташовані в зоні діяльності таких митниць, а уповноваженим митним органом є Держмитслужба або інша митниця.
Головою комісії розробляється та затверджується графік роботи комісії, яким передбачаються:
– строки здійснення заходів на робочих місцях без відвідування підприємства;
– строки здійснення заходів з відвідуванням об’єктів підприємства;
– строки подання членами комісії звітів про результати оцінки відповідності підприємства критерію та/або умові надання авторизації;
– строки подання керівнику митного органу або уповноваженій ним особі документів про відповідність чи невідповідність підприємства критеріям, у межах строків проведення оцінки відповідності згідно із частиною першою статті 196 Митного кодексу України (протягом 10 днів).
Строк відвідування комісією з оцінки відповідності приміщень і об’єктів, що використовуються підприємством не повинен перевищувати 30 днів;
З керівником підприємства повинен бути узгоджений графік відвідування та повідомлений список посадових осіб, що здійснюватимуть відвідування.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву, оцінка відповідності підприємства не проводиться.
Комісією з оцінки відповідності може проводитися опитування працівників підприємства. Для фіксації інформації, отриманої під час опитування, використовується аркуш опитування (Додаток 3, ПКМУ від 27 вересня 2022 р. N 1092).
Не пізніше ніж за чотири календарних дні до завершення строку проведення оцінки відповідності кожний член комісії завершує оцінювання відповідності підприємства відповідному критерію з виставленням оцінки та особисто складає звіт про результати оцінки (за формою встановленою ПКМУ від 27 вересня 2022 р. N 1092) і передає його голові комісії.
У разі коли згідно із звітом про результати оцінки підприємство не відповідає критерію, голова комісії надсилає підприємству копію такого звіту у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня його отримання від члена комісії.
Підприємство має право у строк, що не перевищує 30 днів з дня отримання звіту, подати письмові заперечення та додаткові документи чи відомості голові комісії. Посадові особи митного органу зобов’язані розглянути подані підприємством письмові заперечення у строк, що не перевищує 30 днів з дня їх отримання.
За результатами розгляду письмових заперечень членом комісії з оцінки відповідності, яким складено відповідний звіт про результати оцінки вносяться зміни до звіту про результати оцінки – якщо заперечення підприємства є обґрунтованим або письмово повідомляється голові комісії з оцінки відповідності причини, чому письмові заперечення визнаються необґрунтованими. Такі причини повідомляються підприємству під час надсилання копії наказу про відмову в наданні авторизації.
Відомості, внесені до звіту про результати оцінки, також вносяться членом комісії з оцінки відповідності, яким складено такий звіт, до систем, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів, а такий звіт передається голові комісії для складення висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації.
Голова комісії з оцінки відповідності після отримання від членів такої комісії усіх звітів про результати оцінки складає на їх основі висновок про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації (за формою встановленою ПКМУ від 27 вересня 2022 р. N 1092).
Висновок про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям авторизації складається до завершення строку проведення оцінки відповідності.
Наказ про надання авторизації або про відмову в наданні авторизації видається уповноваженим митним органом до завершення строку проведення оцінки відповідності.
У разі коли підприємство має діючу авторизацію або діючі авторизації, критерії та/або умови надання яких відповідають усім критеріям та/або умовам авторизації, щодо надання якої підприємством подано заяву, наказ про надання авторизації видається уповноваженим митним органом у строк, визначений абзацом десятим частини першої статті 19-6 Митного кодексу України.
До наказу про надання авторизації обов’язково додається заповнена авторизація. У наказі про відмову в наданні авторизації обов’язково зазначаються підстави для відмови з посиланням на норми законодавства, а також строк і порядок оскарження такого рішення.
Копія наказу про відмову в наданні авторизації або про надання авторизації разом з авторизацією надсилаються підприємству невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день після дня видання такого.
Разом з наказом про відмову в наданні авторизації підприємству надсилаються копії висновку про відповідність (невідповідність) підприємства критеріям та/або умовам надання авторизації та звіту про результати оцінки, згідно з яким підприємство не відповідає критерію та/або умові надання авторизації.