Замовник не підписав акт виконаних робіт: коли нарахувати податкові зобов’язання?
У 2023 році компанія надала замовнику послуги, але він відмовився підписувати акт виконаних робіт. За позовом компанії до суду в 2025 році суд виніс позитивне рішення. Чи потрібно реєструвати податкову накладну та якою датою?
Відповідно до пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно з пп. 201.1 ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений термін.
Згідно з пп. 4 ст. 882 ЦКУ передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Якщо виконавець робіт за договором підряду застосовує загальні правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань, то податкові зобов’язання за операцією з виконання робіт будуть визначатися на дату «першої події».
Отже, в наведеній ситуації для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та визначення дати складання податкової накладної головне – факт складання документа, який би засвідчував факт постачання послуги в 2023 році незважаючи на відсутність в ньому підпису замовника.
Аналогічне роз'яснення, наведене на сторінці ЗІР 101.16 ДПС України.