Підхід до посилення відповідальності за економічні злочини має бути комплексним

Взяли участь у круглому столі «Ухилення від сплати податків чи оптимізація: специфіка розслідувань податкових злочинів, європейський досвід протидії та особливості притягнення до кримінальної відповідальності», організованому Бюро економічної безпеки (БЕБ).

Тема є особливо актуальною, оскільки рекомендації Ради Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) передбачають удосконалення норм національного законодавства в частині посилення відповідальності за економічні правопорушення. Крім того, в контексті європейської інтеграції Україна взяла зобов’язання щодо повного узгодження національного законодавства із законодавством ЄС, що своєю чергою потребує внесення змін до Кримінального кодексу України, які охоплюватимуть у тому числі й правопорушення, що посягають на фінансові інтереси ЄС. Водночас за словами заступника в.о. директора БЕБ Андрія Пащука, аналітики Бюро фіксують тенденцію збільшення виявлених ризиків саме у податковій сфері, причому найбільше – щодо сплати ПДВ.

Серед законодавчих змін, що їх підготовлено БЕБ, внесення змін до ст.212 Кримінального кодексу щодо суттєвого підвищення порогового рівня штрафних санкцій за умисне ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, якщо це суттєво вплинуло на економічну безпеку держави.

Згідно з аналітикою Бюро, наразі вони значно нижчі, ніж розміри завданої бюджету шкоди, за якої настає кримінальна відповідальність. Своєю чергою представники бізнес-спільноти наголошують на тому, що підхід до посилення відповідальності за економічні злочини має бути комплексним і передбачати також активну протидію тіньовому сектору економіки, який останнім часом почав зростати.

Також під час дискусії обговорювалися особливості аналітичної роботи БЕБ, які потребують вдосконалення, та результати розслідувань за фактами ухилення від сплати податків. Минулого року повідомлено про підозру 177 особам у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 Кримінального кодексу, до бюджету відшкодовано 5,3 млрд грн.

Варто нагадати, що 11 грудня 2024 року ФРУ та БЕБ підписали Меморандум про співпрацю. Як зазначив під час підписання Меморандуму Голова Ради ФРУ Дмитро Олійник, спільна позиція Федерації та БЕБ полягає в протидії незаконній торгівлі і незаконному переміщенню підакцизних товарів, тютюнових виробів та обладнання, за прозоре ведення бізнесу та чіткі конкурентні умови.

Водночас дуже важливо забезпечити дотримання законних прав та інтересів доброчесного бізнесу, який сумлінно сплачує податки, підтримуючи тим самим економіку та обороноздатність держави.