Виїзна торгівля алкоголем та тютюновими виробами: що з ліцензією?

Чи може СГ використовувати під час здійснення тимчасової (виїзної) торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами чи рідинами, що використовуються в електронних сигаретах ліцензію на право роздрібної торгівлі з іншого місця торгівлі?

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції – алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб’єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб’єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (частина перша ст. 23 Закону № 3817).

Згідно зі ст. 1 Закону № 3817:

ліцензія – право суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності;

місце роздрібної торгівлі – місце реалізації товарів (продукції), у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, в якому проводяться розрахункові операції, або місце реалізації товарів (продукції), з якого здійснюється їх відвантаження для подальшої доставки до кінцевих споживачів.

Проведення розрахункових операцій у такому місці роздрібної торгівлі здійснюється через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, програмні реєстратори розрахункових операцій із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у передбачених законодавством випадках – із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформлюється через них продаж інших товарів.

Частиною 8 ст. 41 Закону № 3817 передбачено, що ліцензії на право, зокрема, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах надаються окремо на кожне місце провадження відповідного виду господарської діяльності.

У заяві на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах зазначається, зокрема, адреса місця роздрібної торгівлі та ідентифікатор об’єкта оподаткування (ч. 3 ст. 43 Закону № 3817).

Отже, під час здійснення тимчасової (виїзної) торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами чи рідинами, що використовуються в електронних сигаретах суб’єкт господарювання не може використовувати ліцензію на право роздрібної торгівлі з іншого місця торгівлі.

Для тимчасової (виїзної) торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами чи рідинами, що використовуються в електронних сигаретах суб’єкт господарювання повинен придбати окрему ліцензію на право роздрібної торгівлі за таким тимчасовим місцем торгівлі.