Облік і оподаткування внесення земельної ділянки до СК
Підприємство на загальній системі оподаткування, високодохідник, придбало земельну ділянку за 7 млн. грн. Планує передати ділянку до СК іншого підприємства в обмін на корпоративні права вартістю 10 млн. грн. За даними незалежної оцінки вартість ділянки на 31.12.2024 р. – 10 млн. грн. Як передачу ділянки відобразити в бухгалтерському та податковому обліку? Розглянути два варіанти – з дооцінкою і без.
Податок на додану вартість
Відповідно до пп. 197.1.21 ПКУ звільняються від оподаткування операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абзацу першого підпункту 197.1.13 ПКУ).
Таким чином, передача земельної ділянки до СК звільняється від оподаткування ПДВ, за умови, що ділянка передається без розміщених на ній об’єктів нерухомого майна і не включається до вартості такого майна.
На операцію передачі земельної ділянки складається податкова накладна, як на звільнену від оподаткування операцію.
Поряд з цим може виникати необхідність нарахування компенсуючого ПДВ за ст. 199 ПКУ. Детально про це можна почитати тут.
Облік і оподаткування без дооцінки
Бухгалтерський облік.
Залежно від особливостей кожної конкретної ситуації придбана земельна ділянка може обліковуватися на субрахунку 101 (якщо вона введена в експлуатацію), на рахунку 15 (якщо вона придбана для використання в господарській діяльності за своїм прямим призначенням) чи на субрахунку 286 (якщо вона придбана з метою подальшої передачі). Якщо ділянка обліковується на субрахунку 101 чи рахунку 15, то перед внесенням її до складу СК ділянка переводиться до складу необоротних активів, утримуваних для продажу:
· Дт 286 Кт 101, 15.
Надалі здійснення внеску відображається проводками:
· Дт 377 Кт 712 – 10 000 000 грн. (передана земельна ділянка);
· Дт 712 Кт 791 – 10 000 000 грн. (відображено дохід від передачі);
· Дт 943 Кт 286 – 7 000 000 грн. (списана собівартість переданої ділянки);
· Дт 791 Кт 943 – 7 000 000 грн. (собівартість реалізації віднесена на фінрезультати);
· Дт 14 Кт 685 – 10 000 000 грн. (відображена собівартість інвестиції);
· Дт 685 Кт 377 – 10 000 000 грн. (залік заборгованостей).
Податок на прибуток.
Якщо ділянка була введена в експлуатацію і обліковувалася в складі ОЗ, то при її внесенні до СК застосовуються «амортизаційні» різниці за ст. 138 ПКУ. Оскільки земельні ділянки не амортизуються, то при їх передачі до СК, яка з точки оподаткування є продажем, фінрезультат до оподаткування збільшується на залишкову вартість за даними бухгалтерського обліку і зменшується на залишкову вартість за даними податкового обліку. Але ці залишкові вартості будуть однакові і за даними нашого прикладу складають 7 000 000 грн.
Інших податкових різниць тут не буде.
Облік і оподаткування з дооцінкою
Про особливості дооцінки перед продажем ОЗ ми детально писали тут.
Там ми зазначали, що дооцінювати в принципі можна лише ті ОЗ, які планують використовувати в якості ОЗ за своїм прямим призначенням. Якщо ж ОЗ (у нас – земельні ділянки) придбані з метою внесення до СК, то підстав для дооцінки таких ділянок немає.
В будь-якому разі, навіть якщо підприємство використовуватиме земельну ділянку у власній діяльності, дооцінить її і надалі внесе до СК іншого підприємства, на оподаткування податком на прибуток така операція дооцінки не вплине. Тому що податкова «амортизаційна» різниця за ст. 138 ПКУ, яку слід буде застосувати, не враховує дооцінку. Детальніше облік і оподаткування див. тут.