Як підтвердити статус військовослужбовця для застосування ставки ВЗ 1,5% з процентів на депозит?

За якою ставкою оподатковувати пасивні доходи (проценти за депозитами), які розміщені військовослужбовцями та працівниками силових структур – 1,5% чи 5%? Які документи передбачені для підтвердження статусу військовослужбовця? З якої дати застосовувати ставку 1,5%, якщо з 01.12.2024 не було документів на підтвердження статусу?

Якими документами підтвердити статус військовослужбовця?

ПКУ не містить переліку документів для підтвердження статусу військовослужбовця, тому з цього питання звертаємося до норм чинного законодавства.

Військовослужбовці - особи, які проходять військову службу (див. п. 9 ст.1 глави 1 Закону України про військовий обов'язок і військову службу).

Статус військовослужбовця підтверджується такими документами, що посвідчують особу:

- посвідченнями офіцерів і генералів - особи офіцерського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту;

- військовими квитками рядового, сержантського і старшинського складу - особи рядового, сержантського і старшинського складу та курсанти закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (далі - військові навчальні заклади) (див. п.1.3 розд. І Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України).

Військовий квиток є єдиним для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту та інших утворених відповідно до закону військових формувань, а також для військовозобов'язаних і резервістів (див. п. 2 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу).

Також військовослужбовцям і працівникам Збройних Сил України та членам їх сімей для підтвердження факту перебування на військовій службі (роботі) можуть видаватися довідки за формами 5, 6 для подання за місцем вимоги (див. пп. 2.8.4.3. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України).

Тобто, документами, що підтверджують статус військовослужбовця, є посвідчення офіцерів та генералів, військовий квиток, а також довідка форми №5, 6 відповідно до Інструкції з діловодства у Збройних Силах України.

За якою ставкою оподатковувати інші доходи військовослужбовців?

Відповідно до п. 1.3 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту ставка військово збору 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, зокрема від :

- загального місячного (річного оподатковуваного доходу);

- доходу з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);

- іноземного доходу - доходу (прибутку), отриманого з джерел за межами України (див. п. 163.1 ПКУ)

В свою чергу, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у пп.165.1.2 та 165.1.41 ПКУ), доходи у вигляді виграшів, призів (див. пп. 164.2.8 ПКУ).

Тобто проценти за депозитами військовослужбовців оподатковуються ВЗ за ставкою 1,5%.

Звертаємо увагу, що ні ПКУ, ні ЗІР наразі не містить роз’яснень щодо застосування ставки ВЗ без підтвердження статусу військовослужбовця. З цього питання потрібно буде отримати ІПК.

Але на нашу думку, у разі виплати доходу фізособі з 01.12.2024 р. до підтвердження статусу військовослужбовця доцільно застосувати ставку 5%, а після підтвердження - 1,5%. Чи потрібно буде робити перерахунок після підтвердження статусу, ми не можемо передбачити, це також потребує додаткових роз’яснень від ДПС.