Чи складати ПН на послуги від нерезидента, які звільнені від ПДВ?
Підприємство продає програмне забезпечення до медичного обладнання, яке можна скачати з сайта виробника. Покупець оплачує ПЗ коштами техдопомоги США за пільгою з ПДВ 14060049 (Угода між Урядом України і Урядом США про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво). Чи можна в цьому випадку зареєструвати ПН на послуги нерезидента з типом причини 14, вказавши код ставки 903 та пільгу 14060049?
Статтею 208 ПКУ встановлюються правила оподаткування ПДВ в разі постачання особою-нерезидентом, яку не зареєстровано як платника ПДВ, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, особі, яку зареєстровано як платника ПДВ, чи будь-якій іншій особі-резиденту - суб’єкту господарювання.
Відповідно до пп. 208.2 ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує ПДВ за основною ставкою 20% на базу оподаткування, визначену згідно з пп. 190.2 ПКУ.
При цьому отримувач послуг – платник ПДВ у порядку, визначеному ст. 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним ПДВ, яка є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у встановленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.
Далі відповідно до пп. 208.3 ПКУ, якщо отримувача послуг зареєстровано як платника ПДВ, сума нарахованого ПДВ включається до складу податкових зобов'язань декларації за відповідний звітний період.
Таким чином, норми ст. 208 ПКУ регламентують порядок саме нарахування ненульової суми ПДВ за ставками 20% або 7% на вартість послуг від нерезидента, що надаються на території України і які не звільнені від оподаткування ПДВ. Відповідно до цього і у рядку 6 декларації з ПДВ передбачено заповнення як колонки А (база оподаткування – обсяги постачання), так і колонки В (сума податку за основною ставкою). Рядок 6 має лише два підрядки – для ставки 20% та для ставки 7%. Послугам, що звільнені від ПДВ, у рядку 6 просто немає місця.
У рядку 5 декларації з ПДВ наводиться сума операцій з постачання послуг, що звільнені від оподаткування – тобто цей рядок призначено для випадків, коли постачальником є сам платник ПДВ, а операції з придбання таким платником послуг у нерезидентів, які звільнено від оподаткування, туди не включаються. Так, у пп. 6 п. 3 розділу V Порядку №21 перераховано лише операції з постачання товарів/послуг.
Отже, норми ст. 208 ПКУ не вимагають складання ПН на операції з придбання послуг у нерезидентів, які звільнені від ПДВ, відповідно, у декларації з ПДВ немає рядків для відображення таких операцій. А от на вартість оподатковуваних операцій з придбання послуг у нерезидента як раз потрібно складати ПН, єдиною метою якої є саме нарахування ненульових зобов’язань з ПДВ. При цьому право на податковий кредит виникає лише після реєстрації такої ПН в ЄРПН. Тобто передбачено спеціальний механізм сплати ПДВ саме з оподатковуваних операцій з придбання послуг у нерезидента шляхом складання «особливої» ПН та її реєстрації в ЄРПН. Податкові зобов’язання з ПДВ за такими операціями виникають завжди, а податковий кредит – не завжди, і саме для цього слугує цей механізм складання та реєстрації ПН на послуги від нерезидента.
Звідси випливає висновок, що податкову накладну на операції з придбання програмного забезпечення, які звільнені від ПДВ за пільгою з кодом 14060049, та за якими не виникає зобов’язань з ПДВ, складати не потрібно.
Додатково також читайте тут.
Проте кілька років тому (зокрема, у 2019 р.) податківці мали іншу думку: навіть на звільнені від ПДВ послуги від нерезидента потрібно складати податкову накладну – див. ІПК від 08.10.2019 р. №627/6/99-00-07-03-02-15/ІПК. Ми коментували цю ІПК у цій консультації. Проте і там ми писали, що відображення такої операції і складеної за нею ПН в декларації з ПДВ не передбачено, тому в декларації з ПДВ ця операція придбання послуг не відображається. Адже тоді втрачається сенс самого складання ПН, яку не можна відобразити в декларації. Навіщо тоді така ПН?
Також виникає питання щодо типу причини невидачі ПН покупцю – чи можна разом з типом 14 застосовувати код ставки ПДВ 903? На це питання немає відповіді у Порядку №1307 і нормами ст. 208 ПКУ також не передбачено складання ПН на звільнені операції.
Висновки:
- На нашу думку, не потрібно складати ПН на послуги від нерезидента, які звільнені від ПДВ, бо це не передбачено ст. 208 ПКУ;
- Податківці можуть мати протилежну думку, але тоді виникає питання, як заповнити таку ПН і чи можна зазначати код ставки 903 у ПН з типом причини 14, і як відобразити цю ПН в декларації з ПДВ;
- Для отримання актуальної думки ДПС з цього питання радимо звернутися до неї за наданням ІПК.