Ставка ВЗ до лікарняних працівника та щомісячна виплата мобілізованому працівнику
Лікарняний працівнику за рахунок ПФУ за період 21.11.24 – 04.12.24 р. готовий до сплати 13.12.24 р., нараховується та виплачується у грудні 2024 р. Яку ставку ВЗ застосувати до цих лікарняних? Мобілізованому працівнику підприємство щомісяця виплачує матеріальну допомогу, яка ставку ВЗ застосовується до цієї МД з огляду на те, що мобілізований працівник-військовослужбовець?
Законом №4015, який набрав чинності з 1 грудня 2024 року, внесені зміни та доповнення до низки законодавчих актів України, зокрема, до ПКУ в частині підвищення ставки військового збору до 5% від об’єкта оподаткування (крім окремих категорій платників цього збору, для яких ставка залишається на рівні 1,5%).
Законом підвищено ставку військового збору з 1,5 до 5% від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених пп. 162.1 ПКУ.
Відповідно до ст. 164 ПКУ, базою оподаткування є загальний оподаткований дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
При цьому пп. 169.4.1 ПКУ встановлені особливості віднесення доходів у вигляді заробітної плати до відповідних податкових періодів.
Відповідно до пп. 1 пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Відповідальним за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів працівників є роботодавці (пп. 1.5 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
ВЗ з лікарняних
До доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого працівнику за листопад 2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5% незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року.
До виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування працівника на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5% незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року.
Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування працівника на лікарняному у періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуються за ставкою ВЗ у розмірі 5%.
Виходячи з цього, суму лікарняних слід розділити на дві суми – за дні хвороби у листопаді та за дні хвороби у грудні, і утримувати ВЗ за різними ставками – з суми за листопад 1,5%, а з суми за грудень – 5%.
ВЗ з щомісячної МД мобілізованому
Після змін, внесених Законом від 01.07.2022 р. №2352 до ст. 119 КЗпП щодо скасування з 19.07.2022 р. обов’язку роботодавця нараховувати та виплачувати середній заробіток працівникам, призваним до лав ЗСУ, роботодавець має право після зазначеної дати (необхідною датою) прийняти рішення про добровільну виплату такому працівникові, яка може називатися матеріальною допомогою та має бути оформлена наказом.
Добровільна виплата для мобілізованого, який перебуває у трудових відносинах, є складовою заробітної плати, тому на неї потрібно нарахувати ЄСВ та утримати ПДФО та ВЗ.
Тож, нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів працівників з 1 грудня 2024 року здійснюється за ставкою 5% від об’єкта оподаткування.
Оскільки щомісячна матеріальна допомога мобілізованому працівнику є складовою заробітної плати, бо належить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат (пп. 2.3.3 Інструкції №5) і мобілізований працівник для підприємства залишається у статусі найманого працівника, а не військовослужбовця, то його доходи будуть оподатковуватися за ставкою ВЗ 5%. Пільгову ставку застосовують податкові агенти, які є військовими частинами ЗСУ чи іншими військовими формуваннями.