Соціальна підтримка для захисників та захисниць

Підтримати військових на етапі служби, допомогти адаптуватися після неї, надати допомогу їхнім родинам, а також допомогти колишнім військовополоненим та членам їхніх родин – пріоритетні завдання для Міністерстві соціальної політики України.

У Міністерстві, враховуючи всі виклики повномасштабного вторгнення та зростання кількості військових та членів їхніх родин, особливу увагу фокусують саме на розвитку соціальних послуг та програм для цих категорій українців.

Одним з важливих рішень для підтримки захисників та захисниць є експериментальний проект надання соціальної послуги соціального супроводу військовослужбовців та членів їхніх сімей у військових частинах.

Запроваджений у співпраці з Міноборони, проект покликаний допомогти у соціальному супроводі та адаптації військовослужбовця до умов військової служби, а також адаптації членів його сім’ї до нових умов життя.

Послуга передбачає:

♦ інформування військовослужбовців, членів їхніх сімей з питань соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, отримання безоплатної правничої допомоги через мережу центрів правової допомоги тощо;

♦ психосоціальну підтримку;

♦ зміцнення сім’ї військових, підвищення стійкості стосунків, особливостей взаємодії під час проходження військової служби та після мобілізації;

♦ відновлення втрачених контактів із військовослужбовцем;

♦ допомогу в оформленні необхідних документів;

♦ профілактику лудоманії, вживання психоактивних речовин, соціально небезпечних захворювань, протиправної поведінки та інших форм залежностей та видів девіантної поведінки;

♦ представництво інтересів військовослужбовців, членів їхніх сімей в державних органах виконавчої влади;

♦ профілактику та реагування на домашнє насильство у сім’ях військовослужбовців, запобігання жорстокому поводженню з дітьми та реагування на такі випадки.

Наразі учасниками цього проекту є 35 військових частин.

Для допомоги та реабілітації ветеранів війни у питанні повернення до цивільного життя після демобілізації Мінсоцполітики запровадило соціальну послугу соціальної адаптації ветеранів та членів їхніх сімей.

Послуга передбачає два етапи:

І – тижнева програма соціального відновлення разом з сім’єю під супроводом психологів, соціальних працівників та соціальних педагогів, спрямована для збереження і відновлення соціальних зв’язків, сприяння формуванню довірливих стосунків у сім’ї, стабілізації психоемоційного стану, стійкості до бойової психологічної травматизації на етапі відновлення. Проведення програми відбувається на базі рекреаційних закладів закладів.

ІІ – надання послуги безпосередньо в громаді. Це комплекс заходів, спрямованих на допомогу ветерану війни в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних потреб чи потенційних проблем, шляхів їх задоволення; у формуванні подальшого плану розвитку у всіх сферах життєдіяльності; створення умов для формування та розвитку соціальних навичок, умінь, соціальної компетенції; допомогу в зміцненні/відновленні родинних і суспільно корисних зв’язків; сприяння в організації фізичного відновлення тощо.

Наразі послуга широко представлена у п’яти областях: Вінницькій, Черкаській, Хмельницькій, Полтавській та Чернівецькій. До фінансування послуги також долучилась Програма розвитку ООН в Україні , яка організувала конкурс на обрання регіонів, де цю послугу буде впроваджено. Очікується, що завдяки фінансуванню ПРООН в Україні, програма стане доступною ще в шести регіонах.

Міністерство соціальної політики закликає громади долучитися до надання послуги “Соціальна адаптація ветеранів, ветеранок та членів їх родин”.

Також система соціального захисту пропонує послуги для військових, звільнених з полону та членів їхніх сімей. А саме:

♦ 12 соціальних послуг, які орієнтовані на першочергову допомогу.

♦ Реабілітацію.

♦ Протезування та забезпечення допоміжними засобами реабілітації.

♦ Пенсійне забезпечення та соціальні стипендії.

Для кожної звільненої з полону людини та її родини визначається фахівець соціальної сфери або кейс-менеджер, який допомагає в організації соціальних послуг та інших допомог.

Щоб отримати соціальні послуги можна звернутися

1. Самостійно:

♦ до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення – всі контакти можна знайти на сайті обласної адміністрації регіону проживання чи перебування;

♦ до організацій/ установ, які надають соціальні послуги – за місцем проживання чи перебування;

♦ до центру надання адміністративних послуг – за місцем проживання чи перебування.

2. За повідомленням інших уповноважених осіб, якщо людина, звільнена з полону, чи члени її родини дали на це згоду:

♦ Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими протягом трьох днів за фактом звільнення інформує структурний підрозділ з питань соціального захисту населення в приймаючій громаді про прибуття звільнених осіб, щоб організувати надання соціальних послуг;

♦ Керівник Центру реінтеграції або закладу охорони здоров’я також інформує надавача соціальних послуг за місцем розташування центру реінтеграції або закладу охорони здоров’я, а також, за згодою особи, сприяє зустрічі звільненого/ної з полону з соцпрацівником для надання соціальної підтримки.

Кожна із зазначених категорій людей може звернутися за допомогою до Центрів Життєстійкості.