Як ФОПу-комісіонеру підтвердити суму своєї винагороди та суму, яка належить комітенту?
ФОП – платник ІІ групи ЄП продає у магазині одяг та канцтовари. Усі операції реєструються через ПРРО. Частину товарів ФОП бере на комісію у інших ФОПів. Комісійна винагорода ФОПа становить 10%, а решта 90% має повернутися постачальнику після продажу товару. Оскільки ФОП заробляє з певної частини товару лише 10%, але пробиває чек ПРРО на всю суму продажу, як можна не включати до доходу (ліміти ФОП) решту 90% коштів, які потім перераховуються постачальнику?
Відповідно до пп. 292.4 ПКУ, у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).
У цьому випадку ми маємо агентський договір на комісію щодо продажу товару. Пункт 292.4 ПКУ є прямою нормою для таких договорів, за якою до доходу ФОПа – комісіонера включається тільки його винагорода 10%. У договорі мають бути чітко прописані права і обов’язки сторін, зокрема, обов’язок комісіонера перераховувати комітенту 90% і право залишити собі 10% від вартості проданого товару.
Крім договору, комісіонеру потрібно вести окремий облік комісійного товару, щоб підтвердити суму, яка належить комітенту і суму власної винагороди. Зокрема, отримання від комітента товару на комісію підтверджується актами приймання-передачі товару, обсяги продажу комісійного товару фіксуються у звіті комісіонера. Саме звіт комісіонера буде показувати обсяг проданого комісійного товару, у ньому ж визначається сума 90%, яка належить комітенту, та сума винагороди комісіонера – решта 10%.
Одночасно з цим, ФОП-комісіонер має обов’язок застосовувати РРО/ПРРО при продажу товарів незалежно від того, чи це його власний товар, чи товар комітента. Застосування РРО/ПРРО регулюється Законом про РРО, який не регулює облік та оподаткування доходів. Призначення РРО/ПРРО полягає не в тому, щоб фіксувати доходи від продажу товарів, а в тому, щоб видати покупцю чек на виконання норм Закону про захист прав споживачів.
Отже, загальний обсяг продажу товару буде підтверджений даними ПРРО, і ці дані будуть включати продажі як власного товару, так і комісійного. Доходи ФОПа як платника єдиного податку визначаються не тільки за даними РРО/ПРРО, а й за даними інших документів, в цьому випадку це буде договір комісії та облік комісійного товару:
- загальна виручка за даними РРО включає в себе продаж власного та комісійного товару, це ще не показник обсягу доходу ФОПа;
- за даними обліку руху комісійних товарів та на підставі звітів комісіонера ФОП розраховує свій дохід у вигляді комісійної винагороди – 10% від вартості проданого комісійного товару;
- сума, яка належить до перерахування комітенту, також підтверджується звітами комісіонера та до доходу ФОПа не включається;
- вся сума від продажу власного товару включається до доходу ФОПа за загальними правилами.