Які податки сплачує ФОП-єдинник 3-ї групи при отриманні електронних послуг від нерезидента?

ФОП на єдиному податку 3 групи за ставкою 5% працює в сфері IT. Він хоче придбати послугу з розробки штучного інтелекту у юрособи-нерезидента. Чи треба сплачувати ПДВ на постачання послуг від нерезидента? Чи буде ця операція оподатковуватись податком на доходи нерезидентів в Україні?

Податок на додану вартість

Постачання програмного забезпечення та оновлень до нього, у тому числі електронних примірників, надання доступу до них, а також дистанційне обслуговування програмного забезпечення та електронного обладнання належить до електронних послуг відповідно до пп. «е» пп. 14.1.56-5 ПКУ.

Разом з цим потрібно визначитись з тим, чи буде саме цей платіж нерезиденту визнаватись роялті. Ми розглядали цю тему тут https://online.dtkt.ua/2015/36/57705 . Для цілей оподаткування поняття роялті визначено у пп. 14.1.225 ПКУ. Зокрема, не вважаються роялті платежі, отримані за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра). Для класифікації оплати за придбання ПЗ як роялті або не як роялті потрібне професійне судження та детальний аналіз умов договору.

Якщо платежі за розробку штучного інтелекту не будуть визначені як роялті, то вони будуть оподатковуватись ПДВ. Згідно з п. 186.3-1 ПКУ місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг, тому такі послуги будуть вважатися наданими на митній території України.

Статею 208-1 ПКУ визначені особливі правила оподаткування ПДВ електронних послуг, що постачаються нерезидентами фізичним особам, місце постачання яких розташоване на митній території України. До таких фізосіб також включаються ФОПи – неплатники ПДВ. Нерезидент повинен реєструватися в Україні як платник ПДВ тільки в тому разі, якщо:

  • Він надає електронні послуги тільки фізособам та ФОПам – неплатникам ПДВ;
  • При цьому обсяг вищезазначених операцій перевищує сукупно суму, еквівалентну 1000000 грн за офіційним курсом до іноземної валюти, встановленим НБУ, що діє на 0 годин 1 січня відповідного року.

Виходячи з умов запитання, юрособа – постачальник послуг не реєструвалася платником ПДВ в Україні через відсутність підстав для цього. Тому в цьому випадку ФОПу – отримувачу послуг слід застосовувати норми ст. 208 ПКУ.

За ст. 208 ПКУ отримувач електронних послуг – суб’єкт господарювання повинен нарахувати ПДВ на вартість отриманого ПЗ від нерезидента відповідно до вимог ст. 208 ПКУ. Це стосується також і ФОПів – неплатників ПДВ. Неплатник ПДВ визначає суму податкових зобов’язань з ПДВ, яка підлягає декларуванню у Розрахунку податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України. Докладніше про це – тут https://news.dtkt.ua/taxation/pdv/67601-neplatnik-pdv-otrimav-kreativni-poslugi-vid-nerezidenta-iaki-naslidkі

Податок на доходи нерезидентів

Особливості оподаткування нерезидентів визначені п. 141.4 ПКУ.

У пп. 141.4.1 ПКУ наведено перелік доходів, які оподатковуються згідно з п. 141.4 ПКУ. В цьому переліку прямо не зазначені доходи від надання послуг з програмування або від продажу комп’ютерних програм, тому вони класифікуються як виручка або інші види компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента. Ця виручка зазначена у пп. «к» пп. 141.4.1 ПКУ як виключення з правил оподаткування податком з доходів нерезидентів, і це означає, що вона не оподатковується цим податком.

Отже, на суму оплати нерезиденту за послуги з розробки штучного інтелекту податок на доходи нерезидентів не нараховується та не сплачується.