Які особливості придбання технічного спирту для власних потреб підприємства?

Підприємство купує технічний спирт для очищення власної продукції. Чи потрібно такому покупцю реєструвати акцизний склад? Чи потрібні додаткові документи на придбання спирту?

Суб’єкт господарювання може придбати спирт етиловий (технічний) для виробництва продукції лише у виробника або оптового постачальника спирту, який має відповідну ліцензію. Покупець не зобов’язаний перевіряти наявність такої ліцензії у постачальника. Детальніше про це ми писали тут.

Платником акцизного податку з реалізованих обсягів спирту етилового є виробник або постачальник спирту – пп. 212.1.1 та пп. 212.1.15 ПКУ.

Зауважимо, що чинними нормами Закону №481 не передбачено отримання ліцензії на зберігання спирту.

Водночас відповідно до вимог Порядку №251, місця зберігання спирту суб’єктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал, вносяться до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

У зв’язку з прийняттям Закону №3817 з 01.01.2025 необхідно врахувати додаткові вимоги:

  • суб’єкти господарювання, що отримують спирт етиловий для використання у виробництві продукції хімічного і технічного призначення, парфумерно-косметичної продукції, оцту з харчової сировини, вносять місця зберігання спирту етилового до Єдиного реєстру місць зберігання незалежно від обсягу спирту етилового.
  • інші суб’єкти господарювання, що отримують спирт етиловий для забезпечення виробничих потреб, вносять місця зберігання спирту етилового до Єдиного реєстру місць зберігання, якщо обсяг отриманого спирту етилового протягом одного кварталу перевищує 100 декалітрів.
  • за необхідності внесення даних щодо місця зберігання суб’єкти господарювання, що отримують спирт етиловий для власного споживання (власних виробничо-технологічних потреб), у заяві про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання зазначають інформацію про використання спирту етилового виключно для власного споживання (власних виробничо-технологічних потреб), а також загальну місткість посудин для зберігання спирту етилового та їх фактичне місцеперебування (без подання копій документів, визначених цією статтею) відповідно до (ст. 39 Закону 3817).

Тому підприємству необхідно визначити, чи потрібно йому вносити дані щодо місця зберігання спирту, і за необхідності їх внести. Законом №3817 не передбачено отримання ліцензії на зберігання спирту, так само як і його попередником, Законом №481.

Проте підприємству необхідно врахувати пп. 229.1 ПКУ, яким визначено напрямки використання спирту, що передбачають акцизний податок за ставкою 0 грн за 1 літр 100-відсоткового спирту. Якщо підприємство використовує спирт за такою пільговою ставкою, до органів ДПС необхідно буде подати довідку про цільове використання спирту. Про це див. тут.

Щодо документального оформлення, то оприбуткування та використання спирту оформляється документами в загальному порядку.

***

Також читайте: Закон №3817: аналіз від редакції