Пільги за податками на заробітну плату учаснику бойових дій

На підприємстві працює слюсар, який є учасником бойових дій (2022-2023 рр.), має дружину – особу з інвалідністю ЫЫ групи, двох неповнолітніх дітей - 11 та 14 років. Які пільги за податками на заробітну плату йому належать?

Податкова соціальна пільга (ПСП)

Відповідно до Закону про Держбюджет на 2024 р. мінімальна заробітна плата на 01.01.2024 р. становить:

  • у місячному розмірі: 7100 грн;
  • у погодинному розмірі: 42,6 грн.

А розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб протягом 2024 року становитиме 3028 грн.

Згідно з пп. 169.1.1 ПКУ податкова соціальна пільга надається для будь-якого платника податку в розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (з розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Тобто, у 2024 році її базовий розмір (100%) становитиме: 3028 грн х 50% = 1514 грн.

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує певного порогу – суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ).

Отже, у 2024 році цей поріг становитиме: 3028 грн х 1,4 = 4240 грн.

Особи, які мають статус учасників бойових дій, які брали участь в АТО, не є пільговою категорією платників, що мають право на збільшений розмір податкової соціальної пільги, що передбачений пп. 169.1.3 ПКУ.

ПСП у пп. «е» пп. 169.1.3 ПКУ та пп. «б» пп. 169.1.4 ПКУ передбачені для учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на якого поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Учасники бойових дій на території України таких пільг не мають.

Однак такі працівники мають право на застосування податкової соціальної пільги у звичайному розмірі, тобто у розмірі 50% згідно пп. 169.1.1 ПКУ.

Таким чином, сума ПСП складає 1514,00 грн та застосовується до зарплати працівника (учасника бойових дій), розмір якої на місяць не перевищує граничний розмір доходу (4240,00 грн).

Звертаємо увагу, що податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць і не застосовується до зарплати за першу половину місяця, тобто до її частини (авансу).

Більше положеннями розділу IV ПКУ не встановлено повного звільнення від сплати ПДФО чи ВЗ працівників – учасників бойових дій незалежно від соціального статусу, майнового стану тощо.

Додаткова відпустка учаснику бойових дій (УБД)

Відповідно до ст. 77-1 КЗпП та ст. 16-2 Закону про відпустки учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом №3551, надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Дана відпустка не належить до категорії щорічних. Вона надається незалежно від відпрацьованого в році часу, повної тривалості один раз протягом календарного року на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни. Таку відпустку не продовжують на святкові та неробочі дні, що припадають на період такої відпустки, а не використана у поточному році додаткова відпустка на наступний рік не переноситься.

Отже, наприклад, якщо працівник у минулому році не скористався додатковою відпусткою УБД, використати її у поточному він не зможе, як і не матиме права на її компенсацію у разі звільнення, оскільки така відпустка не переноситься на наступний рік. Крім того, за дні невикористаної відпустки у поточному році не виплачується грошова компенсація у випадку звільнення працівника, тому краще її спочатку відгуляти, а потім звільнитися.

Додаткова відпустка на двох дітей

Відповідно до ст. 19 Закону про відпустки передбачено надання додаткової відпустки одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Тобто, батько, який має двох дітей, має право на таку відпустку, якщо від її отримання відмовиться мати дітей.

Батькові, щоб довести своє право на отримання додаткової відпустки, окрім свідоцтва про народження дітей, потрібно буде надати роботодавцеві підтверджуючий документ (довідку) про те, що мати дітей не скористалася цим правом за своїм місцем роботи.

Отже, для отримання додаткової соціальної відпустки тривалістю 10 календарних днів працівнику (батькові), який має двох дітей, потрібно подати роботодавцю:

  • заяву про надання відпустки;
  • копію свідоцтва про народження дітей;
  • довідку про те, що дружина (мама дитини) не скористалася правом на таку відпустку за своїм місцем роботи.

Якщо мати дітей не працює, то можна надати роботодавцю довідку з центру зайнятості про перебування на обліку. У випадку, якщо на обліку у центрі зайнятості мати дітей не перебуває, то інформацію про те, що дружина (мати дітей) не працює, потрібно вказати у заяві. За можливості можна подати копію першої сторінки трудової книжки та сторінки із внесеним останнім записом про звільнення з роботи, але так, щоб було видно далі порожні графи та рядки.