У який строк слід повернути невикористані підзвітні кошти?
Для придбання основного засобу на підприємство працівнику були перераховано 01.06.2024 р. кошти під звіт в сумі 24000 грн. Але купівля основного засобу не відбулась, і працівник повертає кошти в касу 21.06.2024 р. В який максимальний строк в такому випадку працівник має відзвітувати?
Відповідно до пп. 170.9.3 ПКУ документальне підтвердження суми фактичних витрат на відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій шляхом надання підтвердних документів, що засвідчують суму таких витрат, у разі здійснення безготівкових розрахунків з використанням платіжних інструментів, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти або особисті платіжні інструменти, чи їх реквізити, та повернення особі, яка видала кошти/електронні гроші під звіт, суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, розмір яких розрахований згідно з пп. 170.9.1 ПКУ, здійснюється платником податку до закінчення місяця, наступного за місяцем, у якому платник податку:
а) завершує таке відрядження;
б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, яка видала кошти/електронні гроші під звіт.
Відповідно до пп. 170.9.4 ПКУ Звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, складається та подається у строки, визначені підпунктом 170.9.3 ПКУ, платником податку (у паперовій або електронній формі (з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги") за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, у разі:
а) наявності оподатковуваного доходу, визначеного відповідно до підпункту 170.9.1 цього пункту, з метою розрахунку суми податку;
б) використання платником податку готівки понад суму добових витрат (включаючи отриману із застосуванням платіжних інструментів).
У разі якщо під час відрядження або виконання окремих цивільно-правових дій платник податку застосував платіжні інструменти, включаючи корпоративні (бізнесові) платіжні інструменти або особисті платіжні інструменти, чи їх реквізити, для проведення розрахунків у безготівковій формі та/або для отримання готівки в межах суми добових витрат та за відсутності оподатковуваного доходу, звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт, не складається і не подається.
Оскільки в цій ситуації у працівника не виникає оподатковуваного доходу, то й авансовий звіт він може не складати і не подавати. Кошти повернені у строк, визначений пп. 170.9.3 ПКУ – до закінчення місяця, наступного за місяцем, в якому отримані кошти. Оскільки придбання ОЗ так і не відбулося, то немає факту завершення виконання цієї цивільно-правової дії, тому радимо рахувати цей строк від дня отримання коштів. Отже, порушення норм пп. 170.9 ПКУ немає і жодних наслідків не виникає.