Отримали генератор за договором позички: що з податками?

ТОВ 1 надає в оренду ТОВ 2 нерухомість з генератором, але він малої потужності. ТОВ 2 планує придбати інший генератор та надати його за договором позички ТОВ 1 з подальшою компенсацією витрат на паливо та техобслуговування у разі перевищення витрат в сумі 100 тис. грн. Як відобразити в обліку цю операцію? Які податкові ризики у ТОВ 1? Як проводити списання палива? Чи подається форма №20-ОПП?

ПДВ

Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Але операція передачі майна в позичку не є операцією постачання такого майна, тому що право власності на передане в позичку майно не переходить від позичкодавця до користувача. У такому разі як передача майна в позичку, так і повернення з позички не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Такий самий висновок читаємо у відповіді ДПС на запитання в ЗІР (101.04): «Чи є об’єктом оподаткування операція з безоплатного отримання платником ПДВ товарів та ОЗ від резидента – платника ПДВ чи неплатника/нерезидента за договором позички?».

Більш детально ми писали тут.

Податок на прибуток

Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (пп. 44.2 ПКУ).

Оскільки при безоплатному наданні послуг у замовника не виникає актив та не збільшується власний капітал, дохід від отримання таких послуг теж не виникає.

Списання палива

Оскільки користувачем генератора є безпосередньо ТОВ1, саме воно і списує пальне.

Пальне для генератора придбавається так само, як і пальне для автомобіля, зокрема, його можна придбавати на АЗС за різними схемами. Ми писали про це тут.

Законодавство не встановлює обов’язок розробити нормативи витрат палива та мастильних матеріалів для генератора, тож це можна зробити з власної ініціативи. Інформацію про витрати палива можна взяти з документації на генератор або визначити норму витрати палива шляхом хронометражу та вимірювання. В останньому випадку результати такого вимірювання фіксуються в акті, який складається комісією, яка здійснила хронометраж і вимірювання.

Списання фактично використаного палива можна оформити актом списання пального на роботу генератора, виходячи з часу його роботи та норми витрат палива. Можна також складати зведений первинний документ на тиждень чи на місяць.

Облік палива для роботи генератора може здійснюватись за такою схемою:

  • Дт 203/склад Кт 372 або 631 – придбання палива для генератора через підзвітну особу або напряму у постачальника;
  • Дт 641/ПДВ Кт 372 або 631 – податковий кредит за наявності чека на суму до 240 грн з ПДВ (за день) або зареєстрованої ПН на будь-яку суму;
  • Дт 203/генератор Кт 203/склад – заправлення генератора паливом;
  • Дт 23, 91, 92, 93, 949 Кт 203/генератор – списання використаного палива згідно з актом списання палива.

Якщо в баку генератора на кінець місяця залишається невикористане паливо, це не спричиняє жодних наслідків, це паливо буде використане в наступних місяцях. Про це ми писали тут.

У разі, якщо ТОВ2 буде відшкодовувати витратиорендаря щодо пального на генератор чи техобслуговування, то дохід можна визнати за Дт 377 Кт 719, Дт 719 Кт 64 ПЗ з ПДВ.

Відображення в обліку отриманого генератора

У бухгалтерському обліку користувача отримане в позичку майно відображається на позабалансовому рахунку 01. Тож амортизація на нього не нараховується. Більш детально про це ми писали тут.

Форма №20-ОПП

Як юрособа, яка передає майно в позичку, так і юрособа, яка отримує майно в позичку, мають подавати до податкової служби форму № 20-ОПП. Перша повідомляє про передачу, а друга – про отримання майна в позичку.

Те саме читаємо, приміром, в ІПК ДПСУ від 17.07.2023 №1889/ІПК/99-00-21-02-02-06 щодо особи, яка отримала майно в позичку.