Уряд подав до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає запровадження нових податків та зборів та ускладнення процедур подання звітності. Спілка українських підприємців – СУП, Торгово-промислова палата України / Ukrainian CCI, Board не підтримує чинну редакцію документа та закликає уряд і парламент обговорити питання оподаткування з бізнес-спільнотою.
У Верховній Раді України зареєстровано та готовий до першого читання проєкт Закону України від 18.07.2024 року № 11416 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – законопроєкт), який, за розрахунками Уряду, має збільшити надходження коштів до Державного бюджету.
Під час підготовки цього законопроєкту не було проведено консультацій з бізнес-асоціаціями. Запропоновані кроки майже повністю покладають навантаження на чесний бізнес і найманих працівників. При цьому відсутні ефективні заходи для боротьби з тіньовою економікою та підвищення ефективності роботи податкової служби.
Все це призведе до ще більшої дискримінації прозорого бізнесу, погіршить конкуренцію між платниками податків і ухилянтами, підірве довіру до системи і сприятиме зростанню тіньової економіки.
Нагадаємо, що попередньо Національна стратегія доходів не передбачала підвищення податків на першому етапі. Натомість акцент робився на створенні довіри між бізнесом та владою. Проте, реальність диктує свої правила, і зростання військових витрат потребує мобілізації внутрішніх ресурсів, у тому числі збільшення податкового навантаження. Ще наприкінці 2023 року підвищення податків розглядалося лише як крайній захід, план “Б” на випадок скорочення або затримок зовнішнього фінансування. Наразі питання фінансування бюджету з боку партнерів вирішено: Україна та ЄС підписали рамкову угоду про надання Україні 50 млрд євро до 2027 року, а США ухвалили закон про виділення майже 61 млрд доларів, з яких 7,8 млрд планують спрямувати на підтримку держбюджету.
Попри це інфляція та зростання витрат на мобілізацію, за словами влади, не вирішують дефіциту бюджету. Поряд з цим бізнес, на плечі якого лягає левова частка наповнення бюджету, закликає до пошуку ефективних рішень та скоординованих дій державних органів законодавчої, виконавчої влади та бізнесу.
Спілка українських підприємців пропонує наступне.
Залучити бізнес-асоціації до напрацювання нового законопроєкту для збільшення надходжень в бюджет з наданням бізнес-спільноті розрахунків можливих надходжень після його прийняття.
Збільшення фіскального навантаження на бізнес має відбуватись насамперед за пріоритетом розв’язання поточних проблем та наведення ладу в адмініструванні податків, зборів та митних платежів, зокрема щодо:
- зменшення витрат бізнесу на адміністрування податків;
- забезпечення доброчесності працівників податкової та митної служб;
- встановлення відповідальності посадових осіб за вчинення неправомірних дій;
- відновлення презумпції невинуватості бізнесу у сплаті податків;
- публічного звітування про результати роботи та громадського контролю.
Розв’язати системні проблеми з адмініструванням податків органами контролю, на які держава витрачає великі суми грошей. Так, згідно з дослідженням Інституту соціально-економічної трансформації «Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів ухилення/уникнення оподаткування в Україні» потенційні втрати доходів бюджету в умовах 2022 року склали внаслідок:
- контрабанди та корупції на кордоні 80-150 млрд грн;
- контрафакту та нелегальної торгівлі 40-45 млрд грн;
- діяльності конвертаційних центрів 20-30 млрд грн;
- формування схемного податкового кредиту 16-20 млрд грн;
- виплати неофіційної заробітної плати 70-110 млрд грн.
Оптимізація видатків державного бюджету (переглянути статті бюджетних видатків для оптимізації структури, збільшення ефективності та зменшення розміру видатків бюджету).
Активізувати боротьбу з тіньовою економікою для забезпечення надходжень до бюджету та чесної конкуренції. Доброчесний бізнес – уже сплачує податки в повному об’ємі та потрібно фокусуватися не на тих, хто і так платить, а виводити з тіні економіку.
Зважаючи на вище зазначене, Спілка українських підприємців – СУП, Торгово-промислова палата України / Ukrainian CCI, Board вважають необхідним відкласти розгляд проєкту Закону України від 18.07.2024 року № 11416 «Про внесення змін до ПКУ та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» до отримання бізнес-спільнотою розрахунків та проведення спільних консультацій для пошуку оптимального рішення наповнення Державного бюджету України.