Як може вплинути на інфляцію потенційне підвищення податків?
Які перші результати запровадження пільгового кредитування енергетики та чи зможе уряд наростити залучення в ОВДП?
На ці та інші питання вчора відповіли Голова НБУ Андрій Пишний та його заступники Сергій Ніколайчук і Юрій Гелетій під час пресбрифінгу з монетарної політики.
Стисло переповідаємо ключове.
Валютний ринок
Протягом останніх тижнів через ситуативні і психологічні чинники чистий попит на валюту досить суттєво перевищував оцінку структурного дефіциту валюти, що призвело до послаблення гривні. Це зумовлювалося як зростанням бюджетних видатків та впливом від пом’якшення валютних обмежень, так і тимчасовим зменшенням пропозиції валюти, зокрема через вичерпання минулорічного врожаю.
Водночас протягом цього тижня ситуація стабілізувалася. І надалі НБУ вживатиме належних заходів, щоб забезпечити стійкість валютного ринку. Валютна політика враховуватиме потребу зберігати контроль за інфляційними очікуваннями та досягати 5% цілі з інфляції на прогнозному горизонті.
До того ж наразі існують усі передумови, щоб ситуація на валютному ринку залишалася стійкою. Незабаром почне надходити валюта від продажу нового врожаю, а функціонування морського коридору дає змогу активно експортувати інші товарні групи. Також вже наступного тижня Україна має отримати 3,9 млрд дол. від США.
Потенціал залучення в ОВДП
Відповідно до поданого до Верховної Ради проєкту закону щодо змін до Державного бюджету, уряд планує залучити додаткові 165 млрд грн на внутрішньому борговому ринку. На думку НБУ, можливості в Міністерства фінансів для цього є, враховуючи, зокрема, успіхи в поглибленні ринку. Так, за перше півріччя 2024 року роловер вкладень в ОВДП становить 124%.
НБУ готовий сприяти уряду в межах свого мандату. Спільні заходи у 2022 році, що дали змогу відновити активність на ринку ОВДП, продемонстрували ефективність взаємодії інституцій.
Вплив потенційного збільшення податків на інфляцію
НБУ вже врахував у своєму прогнозі, відповідно до якого інфляція наприкінці 2024 року прискориться до 8,5%, підвищення акцизів на тютюнові вироби та пальне, а також переприв’язку акцизів на алкогольні напої з гривні на євро.
Водночас активне перенесення компаніями на ціни додаткових витрат від запровадження 1% військового збору з доходу від будь-якої діяльності може додатково пришвидшити інфляцію вже цього року.
Інші податкові ініціативи матимуть переважно або нейтральний, або навіть обмежуючий вплив на ціни. Додаткове оподаткування стримуватиме приватне споживання або зі значною вірогідністю абсорбуватиметься за рахунок маржі підприємств.
Пільгове кредитування енергетики
З 1 червня до 21 липня банки отримали заявки на кредитування проєктів із відновлення енергетичної інфраструктури на загальну суму 38 млрд грн. Лише за попередній тиждень отримано заявок на 7 млрд грн.
Загалом, починаючи з 1 червня, банки схвалили заявки на 3 млрд грн. Це фактично або вже підписані угоди або угоди, які будуть незабаром підписані. За кілька тижнів портфель кредитів на розбудову енергетичних потужностей становить 337 млн грн.
Опрацювання банками отриманих заявок потребує часу, але головне, що процес вже запущено.
Переглянути запис брифінгу зі зручними таймлайнами можна за посиланням.