Як обліковувати готівку, що видається покупцям з їхніх карток на їх прохання?

ТОВ – платник податку на прибуток та ПДВ, видає готівку покупцям магазину, які виявили бажання отримати готівку зі своїх карток. Як відобразити цю операцію в обліку?

СГ (юридична особа або фізична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, незалежну професійну діяльність), які відповідно до договору з еквайром приймають до обслуговування платіжні інструменти для здійснення оплати вартості товарів чи послуг можуть надавати послуги з видачі коштів у готівковій формі (ст.1 Закону про платіжні послуги).

Проте необхідно враховувати вимоги договору з еквайром, зокрема, чи передбачена ця функція правилами відповідної платіжної системи/еквайром. (Положення про ведення касових операцій).

СГ, оснащений платіжним терміналом (уключно зі з’єднаним чи поєднаним із РРО), проводить видачу за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа, а також, але не виключно, із надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) та відображенням таких операцій у книзі обліку розрахункових операцій або розрахунковій книжці у разі їх використання (п. 9 Положення № 148).

Зазначене положення застосовується і для ПРРО. За умови фізичного відсутності самого платіжного терміналу його функцію виконує ПРРО. Про це див. тут.

Тобто, видача коштів покупцю з його платіжної картки є готівковою операцією, що проводиться через РРО і тому вона потрапляє у Z-звіт. Через це вона обліковується з використанням субрахунку 308 «Готівка в національній валюті за операціями, проведеними із застосуванням РРО».

Така операція проводиться без залучення субрахунка 301 «Готівка в національній валюті», адже відповідно до Інструкції № 291 облік готівки у скриньці РРО ведеться на субрахунку 308 «Готівка в національній валюті за операціями, проведеними із застосуванням РРО». Первинним документом буде чек РРО/ПРРО та Z-звіт.

Розглянемо повернення коштів на прикладі.

Приклад. Підприємство має магазин роздрібної торгівлі, у якому застосовується ПРРО, в який інтегровано POS-термінал. Протягом дня було отримано виручку готівкою 12000 грн (в т. ч. ПДВ - 2000 грн) та платіжною карткою 9600 грн. (в т.ч ПДВ - 1600 грн). Покупцям видано 2000 грн. з їх платіжних карток. Залишок виручки на кінець дня інкасовано в банк.

Відображення в обліку видачі готівки покупцям на основі еквайрингу

Зміст господарської операції

Дт

Кт

Сума, грн

Отримано готівкову виручку із застосуванням РРО за даними Z-звітів

308

702

12000

Отримано оплати з використанням POS-термінала, за даними Z-звітів

333

702

9600

Податкові зобов’язання з ПДВ

702

641

3600

Видано готівку покупцеві за допомогою його платіжної картки, чек платіжного термінала, чек РРО

333

308

2000

Зараховано кошти на рахунок підприємства банком-еквайром:

виручка від реалізації

311

333

9600

готівка, що видана покупцю з його ПК

311

333

2000

Проведено інкасацію готівки в магазині, передано готівку інкасатору, оформлено чек службової видачі готівки

333

308

10000

Інкасовану готівку зараховано на рахунок у банку – за даними банківської виписки

311

333

10000

Комісія банка-еквайра (за наявності)

92

333

100