Верховна Рада України проголосувала у другому читанні та в цілому два законопроекти, № 11258 та № 11259, які покликані якомога швидше відновити енергетичну інфраструктуру та розмінувати територію України.
Один з ініціаторів законопроектів, народний депутат України та член Комітету Верховної Ради України транспорту та інфраструктури Олександр Горенюк, зазначив, що обидва законопроекти є критично важливими для відновлення енергетичної системи країни. “Законопроект про пришвидшене розмінування став також законопроектом про пришвидшене відновлення енергетики в Україні”, – підкреслив він.
Прийнятими законами, зокрема передбачено звільнення від оподаткування для такої техніки:
– машини механізованого розмінування;
– електрогенераторне обладнання;
– обладнання для вітрової та сонячної генерації;
– акумуляторів (окрім акумуляторів малої потужності).
Україна сьогодні є найбільш замінованою країною у світі з понад 174 тис. кв. км. замінованих територій, а з розвитком війни територія мінного забруднення швидко зростатиме. Прийняті закони забезпечать необхідні умови для енергетичної стабільності та безпеки в Україні та сприятимуть більш ефективному розмінуванню й відновленню економіки країни.
Окрім того, прийняті законодавчі акти сприятимуть розвитку вітчизняного виробництва машин розмінування.
Кабмін вітає прийняте Верховною Радою України рішення про скасування імпортного мита та ПДВ на енергетичне обладнання та комплектуючі до нього направлене на підвищення енергоефективності та енергонаезалежності українських споживачів і енергетичної системи в цілому.
“Дякуємо Верховній Раді за прийняття надважливого рішення про скасування імпортного мита та ПДВ на енергетичне обладнання. Такі кроки направлені на пришвидшення відновлювальних і ремонтних робіт на енергооб’єктах, збільшення кількості обладнання, що закуповується, розвиток розподіленої генерації та підвищення енергоефективності і енергонезалежності України в цілому. Впевнений, що це дозволить розширити можливості для встановлення генерувальних установок в регіонах та посилити стійкість енергосистеми під час складної ситуації з електропостачанням”, – сказав Міністр енергетики Герман Галущенко, коментуючи прийняте рішення. За його словами, це значно спростить можливість для фізичних осіб та бізнесу у забезпеченні себе альтернативними джерелами енергії.
Наразі відбудова української енергетики та розвиток додаткової генерації – одна з ключових тем для роботи, зокрема, з міжнародними партнерами, яку проводить Міністерство енергетики. “Держава робить все, аби залучити якомога більше зовнішньої допомоги для української енергосистеми: як експертної, так й фінансової та технічної”, – наголошує Міністр енергетики.
Зокрема, тривають закупівлі та постачання генеруючого обладнання для компаній паливно-енергетичного комплексу за рахунок Фонду підтримки енергетики. Загальна сума внесків у Фонді вже становить понад 551 млн євро. При Міненерго створено Групу координації міжнародної допомоги, яка працює над першочерговими критично важливими потребами для відновлення енергетики та підготовки до зими.
Завдяки дипломатичним зусиллям України, реалізується ряд ініціатив, підтриманих міжнародними партнерами, для забезпечення об’єктів критичної інфраструктури джерелами відновлюваної енергетики та установками зберігання енергії.
Уряд України активно працює над створенням необхідних умов для проходження опалювального періоду 2024/25 року та забезпечення населення, бізнеса і закладів соціальної сфери світлом та теплом. Зокрема, для стимулювання створення додаткових генеруючих потужностей було ухвалено низку дерегуляційних рішень – йдеться про регуляцію будівельної частини, підключення до газових, теплових та електромереж та контроль виконання цих рішень. Також прийнято ряд фінансових програм для стимулювання розвитку розподіленої генерації.