Збільшення виплати у вигляді матеріальної допомоги мобілізованому працівнику
Працівник мобілізований, підприємство виплачує йому середній заробіток у формі систематичної матеріальної допомоги. Чи може підприємство збільшувати таку систематичну оподатковану матеріальну допомогу і чи є якась гранична сума?
Законом №2352 з 19 липня 2022 року скасовано збереження середнього заробітку за місцем роботи мобілізованим працівникам на час призову на військову службу, що було визначено ст. 119 КЗпП. Відтоді роботодавець не має обов'язку проводити середній заробіток від 19.07.2022 року.
Проте, якщо роботодавець бажає підтримувати свого мобілізованого працівника, він може це робити добровільно, законодавством це не заборонено. Але таке рішення щодо виплат мобілізованому роботодавець має зафіксувати в наказі. І така виплата може бути зафіксована в наказі та виплачувати в будь-якій сумі, зокрема:
- у розмірі самого середнього заробітку, тобто 100% за Порядком №100 чи у певному відсотку від нарахованого середнього заробітку;
- фіксованій сумі;
- у розмірі окладу, МЗП тощо.
У даному випадку керівництво підприємства прийняло рішення виплачувати щомісячні виплати у вигляді середнього заробітку (систематична матеріальна допомога) мобілізованому працівнику, про що був виданий наказ керуючись нормами ст. 9-1 КЗпП.
Отже, розуміючи, що виплата, яку призначив наказом керівник, є добровільною, тож керівник може переглянути своє попереднє рішення та видати новий наказ про підвищення виплати, скажімо до прикладу – зафіксувати її у сталій сумі з певної дати. Граничної межі тут немає, аби тільки це дозволяв фінансовий стан підприємства.
Зважаючи на вищезазначене, нагадаємо, що щомісячна виплата, як би її не назвали, буде систематичною, тому вона буде прирівняна до заробітної плати.
До складу заробітної плати належать інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (ст. 2 Закону про оплату праці).
Це говорить про те, що на таку виплату потрібно нарахувати ЄСВ. Крім того, потрібно утримати ПДФО та ВЗ. Відповідно така виплата підлягає відображенню у відповідних додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.