Чи буде дохід у ФОПа-“єдинника”, який отримав товар з оплатою за рахунок третьої особи?

ФОП-"єдинник" (ІІ група) отримав товар за трьохстороннім договором, за яким оплату цього товару здійснило ТОВ. Чи буде дохід у ФОПа?

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, для фізичної особи - підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, зокрема безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

При цьому, пп. 291.6 ПКУ встановлено, що платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Водночас, у випадку, якщо оплату ФОПу за надані послуги одному контрагенту здійснює інша особа у грошовій формі, норма про грошову форму доходу не порушується.

Також податківці в ІПК від 27.06.2018 р. №2872/ІПК/04-36-12-23-21 щодо юридичної особи-єдинника (ФОП-єдинників це теж стосується), зазначили, що юрособа - платник єдиного податку має право укладати трьохсторонній договір (коли оплату здійснює третя особа) за умови виконання вимог та обмежень, встановлених пп. 291.4 та пп. 291.5 ПКУ.

Тобто, якщо ФОП відповідає вимогам перебування на єдиному податку та не здійснює заборонені види діяльності, то він може укласти трьохсторонній договір, де він виступає отримувачем товару (а не продавцем!), без ризику втрати статусу платника єдиного податку.

Однак необхідно врахувати, чи буде проведено розрахунок з третьою стороною – платником. Якщо ні, тоді цей товар для ФОП є безоплатно отриманим і включається до складу доходу відповідно до пп. 292.3 ПКУ на дату його отримання за ціною, визначеною на рівні не нижче звичайної ціни.

Звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПКУ).

Зауважимо, що позиція податківців аналогічна і щодо безоплатно отриманих товарів ФОПом-загальносистемником. Більш детально про це - тут.

***

Додатково читайте: Чи включається до складу доходу ФОПа вартість безоплатно отриманих товарів?