Розрахунковий період для компенсації відпустки при звільненні під час відпустки для догляду за дитиною
Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, звільняється у червні 2024 р. За 2024 р. має невикористану відпустку 2 к.д. Працівниця працювала у 2023 та у січні 2024 рр., з лютого 2024 р. знову пішла у відпустку для догляду за дитиною до трьох років. Розрахунковий період: червень 2023 – травень 2024 рр. Чи потрібно з розрахункового періоду виключати дні відпустки для догляду за дитиною?
Звільнення працівниці під час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку маже відбуватися за загальними процедурами, передбаченими чинним законодавством, а саме:
- за угодою сторін (ст. 36 КЗпП);
- за власним бажанням (ст. 38 КЗпП).
Для цього працівниця має написати заяву, а роботодавець видає відповідний наказ та проводить остаточний розрахуноку день звільнення, згідно з ст. 116 КЗпП.
При цьому слід дотримуватися всіх трудових гарантій, передбачених ст. 47 КЗпП, зокрема щодо внесення за бажанням працівниці до трудової книжки запису про звільнення, або видачі в день звільнення трудової книжки (якщо вона все ще зберігається у роботодавця) та копії наказу про звільнення та письмового повідомлення про нараховані та виплачені їй суми при звільненні.
Обчислення середньої заробітної плати працівникам проводиться відповідно до норм Порядку №100, за якимкомпенсація за дні відпусток, на які вона набула право до 31.12.2023 р., розрахунок проводиться виключно за місяці, відпрацьовані протягом 2023 року.
В даному випадку першого розрахункового періоду не буде, тому що за умов запитання всі набуті дні невикористаної відпустки станом на 31 грудня 2023 р. використані.
Обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за дні невикористані відпустки, на які виникло право у 2024 році (2 к.д.), оскільки працівниця працювала у січні 2024, проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації за невикористані відпустки.
Тож другим розрахунковим періодом буде червень 2023 –травень 2024 рр.
Зважаючи на те, що до розрахункового періоду входить відпустка для догляду за дитиною до трьох років, то потрібно керуватися абз. 7 пп. 2 Порядку № 100, згідно якого час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. Тобто час перебування працівниці у відпустці по догляду за дитиною до трьох років має бути виключений із розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати.
Тому отриманий дохід у розрахунковому періоді (червень 2023 - травень 2024) треба поділити на кількість календарних дніврозрахункового періоду за виключенням календарних днів, що припали на період відпустки для догляду за дитиною до трьохроків (244 к.д.), і помножити на кількість днів, що підлягають компенсації.