Чи реєструватися платником акцизу, якщо обсяг отриманого пального перевищив 1 млн л на рік?
ТОВ надає послуги сейсморозвідки по всій території України, використовує багато автомобілів та спецтехніки. Витрати палива виключно для власних потреб більше 1 млн л на рік. Стаціонарних ємностей/місць зберігання палива немає. Заправка ТЗ проводиться там, де ведуться роботи з власних паливозаправників, в які доставляють паливо бензовози постачальників. ТОВ отримує ліцензії на зберігання пального для власних потреб на кожне місце, де тимчасово розміщується база, а також формує заявки на переміщення пального бензовозами, що не є акцизними складами пересувними. В паливозаправниках пальне не зберігається. Чи потрібно ТОВ реєструватися платником акцизного податку?
Відповідно до пп. 14.1.212 ПКУ, реалізація пального - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу, до акцизного складу пересувного, для власного споживання чи промислової переробки, будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Тобто, суб’єкт господарювання, який використовує пальне виключно для потреб власного споживання та не зареєстрований як розпорядник акцизного складу не вважається особою, що реалізує пальне.
Своєю чергою, акцизний склад – це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (пп.14.1.6 ПКУ).
Відповідно до наведеної ситуації заправка (навантаження-розвантаження) власних паливозаправників проводиться на території, де тимчасово розміщена база.
Ця територія не є акцизним складом, якщо одночасно виконуються такі умови:
- загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів. У ТОВ немає стаціонарних ємностей і пальне в паливозаправниках не зберігається, тож ця умова виконується;
- суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії). Загальний річний обсяг отриманого пального, яке доставляється бензовозами постачальників, перевищує 1000 кубічних метрів, тому ця умова не виконується. Зауважимо, що при розрахунку обсягу пального беруться дані за весь календарний рік, а не за окремою територією (див. консультацію ДПС у ЗІР);
- використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам. Пальне використовується тільки для власних потреб, ця умова виконується.
Оскільки наведені вище умови не виконуються одночасно, зокрема, не виконується умова щодо обсягу отримання палива протягом року, то у ТОВ після досягнення обсягу отримання пального 1 млн л за календарний рік з’являється акцизний склад, який необхідно зареєструвати. Перед реєстрацією акцизного складу потрібно зареєструватися платником акцизного податку.
***
Додатково читайте: Чи є бензовоз місцем зберігання пального? Консультує ДПСУ