Оподаткування отриманих благодійних коштів, закупівлі і передачі обладнання Національній поліції

Українська компанія отримала кошти від іноземного благодійника для закупівлі обладнання та послуг в Україні, щоб передати це обладнання як гуманітарну допомогу ГУ Національної поліції. Чи повинна українська компанія при отриманні коштів від благодійника оподатковувати це надходження і виписувати ПН?

ПДВ

Операція отримання коштів благодійної допомоги не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тому на отримані кошти ПДВ не нараховується, ПН не складається і така операція не відображається в податковій декларації.

Але якщо за ці кошти придбане обладнання, і обладнання придбане з ПДВ, і компанія є платником ПДВ, ПДВ у вартості придбання в загальному порядку можна віднести до складу ПК.

Причому ПКУ не встановлює пільгу з ПДВ при безоплатній передачі товарів (зокрема, обладнання) Національній поліції. Тому компанія має в загальному порядку нарахувати ПДВ, як при безоплатній передачі. В такій ситуації складається дві ПН. Одна на фактичну ціну операції (0 грн), яка складається на отримувача, в розглядуваній ситуації на ГУ НП (Головному управлінню Національної поліції). Друга ПН – на різницю між ціною придбання товарів (обладнання) і ціною постачання (0 грн). Тобто, фактично друга ПН складається на ціну придбання. Детальніше про цю другу ПН можна почитати тут.

Бухгалтерський облік

Особливості отримання та передачі гуманітарної допомоги встановлені Наказом Мінфіну від 14.12.1999 р. № 298:

  • одержану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» (див. пп. 1.2);
  • передача набувачу гуманітарної допомоги у вигляді грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей відображається за дебетом рахунку 48 у кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна (пп. 1.3).

Тобто, фактично в обліку компанії отримані кошти, придбання та передача обладнання проходить транзитом.

Отримані кошти допомоги відображаються на субрахунку 484:

  • Дт 311, 312 Кт 484.

Якщо благодійна допомога отримана в іноземній валюті і така валюта продається, це відображатиметься проводками, які ми наводили тут.

Придбання обладнання:

  • Дт 281 Кт 631 – на вартість придбання;
  • Дт 641 Кт 631 – відображено ПК з ПДВ;
  • Дт 631 Кт 311 – оплата постачальнику.

Безоплатна передача обладнання ГУ НП:

  • Дт 48 Кт 281 – передане обладнання, за собівартістю;
  • Дт 48 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ (див. вище), на різницю між ціною придбання і ціною передачі.

Податок на прибуток

За наведеними вище бухгалтерськими проведеннями даної операції бачимо, що отримана благодійна допомога не впливає на оподаткування податком на прибуток, тому що вона не включається до складу доходу.Придбання та безоплатна передача обладнання також не впливає на оподаткування, тому що не зачіпає рахунки доходів і витрат.

Таким чином, в підсумку, в такій ситуації господарські операції отримання благодійної допомоги, придбання обладнання та його безоплатної передачі не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Але якщо компанія коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, може стати питання про застосування різниці за пп. 140.5.9 ПКУ.

Згідно з цією різницею фінрезультат до оподаткування збільшується, серед іншого, на суму товарів, безоплатно наданих неприбутковим організаціям, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

За формальними ознаками, ця різниця має бути застосована в даній ситуації, без відносно до того, чи відносилася вартість безоплатно переданого обладнання до складу витрат платника.

Але в такому разі втрачається логіка цієї різниці. Бо якщо платник не відносив вартість безоплатно переданого до складу своїх витрат, то відсутні і підстави збільшувати фінрезультат до оподаткування.

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.