Парламент в другому читанні ухвалили законопроєкт № 10265 щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу. Завдяки цьому рішенню Україна продовжує процес приєднання до єдиного цифрового ринку з країнами ЄС (Roam like at home).
Українці матимуть можливість користуватися єдиними тарифами мобільного зв’язку та інтернету на території 27 країн ЄС, а також в Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії без сплати коштів за послуги роумінгу на постійній основі. Такими самими умовами можуть скористатися користувачі європейських операторів, які подорожують в Україну. Також користувачам не треба буде змінювати SIM-картки під час поїздок Європою. Рішення захищає споживачів мобільного зв’язку та інтернету від непередбачуваних і неконтрольованих витрат.
«Команда Мінцифри продовжує працювати, щоб Україна приєдналася до роумінгового безвізу з ЄС. Щоб українці не сплачували додаткові збори за зв’язок у Європі, а європейці — в Україні. Ухвалення законопроеєкту є важливим кроком до цього. Далі ми повинні отримати позитивну оцінку законодавчих змін від європейської сторони та почати переговори про приєднання до єдиного роумінгового простору з ЄС. Адже наша ціль — збереження низьких тарифів для українців на постійній основі й після перемоги», — Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.
З початку воєнного стану європейські оператори мобільного зв’язку в країнах ЄС надають українцям тимчасові пільгові умови у користуванні зв’язком без плати або з низькими тарифами за роумінг.
Приєднання України до Roam like at home забезпечить українцям стабільну тарифікацію послуг мобільних операторів в усіх країнах ЄС на постійній основі
Як рішення вплине на роботу мобільних операторів:
- зміниться регулювання тарифів. Будуть встановлені граничні тарифи на послуги роумінгу, як у ЄС. Це потрібно, щоб послуги роумінгу тарифікувалися як домашні тарифи;
- операторам потрібно буде адаптуватися до оновленого законодавства, тарифних регулювань, механізмів захисту користувачів роумінгових послуг та доопрацювати свої системи для відповідності вимогам;
- визначиться взаємна тарифікація між операторами. Раніше кожна країна встановлювала його на свій розсуд. Тепер цей процес регулюватимуть.
У мобільних операторів буде час підготуватися до вступу України в RLAH, зокрема, щоб пристосуватися до зміни законодавства, поетапно перейти на нові правила роботи роумінгу, тарифікації тощо.
Цим рішенням Україна наблизилась до виконання зобовʼязань щодо впровадження європейського законодавства та отримання режиму внутрішнього ринку з ЄС в частині послуг роумінгу.
Довідково: У 2017 році в ЄС запровадили режим «роумінг, як вдома» (Roaming Like At Home, скорочено RLAH). Жителі країн-членів, перебуваючи в будь-якій іншій країні ЄС, обслуговуються в роумінгу на тих самих умовах, що і вдома, без додаткових стягнень.