Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про майновий стан та доходи?

Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?

Фізична особа у 2023 р. отримала іноземний дохід у вигляді дивідендів (пп. 14.1.268, пп. 14.1.55 ПКУ).

Щоб відзвітувати за іноземні доходи, платнику необхідно:

  • визначити джерело виплати доходу та резидентом якої країни є платник;
  • проаналізувати нормативні документи щодо уникнення подвійного оподаткування;
  • взяти підтверджуючі документи щодо отриманого доходу та сплачених податків;
  • скласти та подати декларацію про майновий стан та доходи з урахуванням іноземних доходів;
  • за необхідності сплатити ПДФО та ВЗ.

Відповідно наведеної умови фізична особа у 2023 р. відповідає вимогам пп. 14.1.213 ПКУ та є податковим резидентом України. Тому необхідно відзвітувати та сплатити податки в Україні.

Перед звітуванням перевіряємо, чи є міжнародні угоди щодо уникнення подвійного оподаткування між Україною та країною, де зареєстрована КІК.

Якщо міжнародна угода є, то для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, Довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України - пп. 13.5 ПКУ. Зараховуються аналогічні податки.

Якщо ж ні, то оподаткування буде за загальним правилом, без зарахування податків, сплачених за кордоном.

Відповідно до пп. 162.1.1 ПКУ платником ПДФО та ВЗ стосовно іноземних доходів є фізична особа – резидент.

У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18%, визначеною пп.167.1 ПКУ (пп.170.11.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 164.4 ПКУ, під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Отримані іноземні доходи фізична особа зазначить у рядку 10.10 Декларації про майновий стан із зазначенням країни, з якої отримано іноземний дохід. Звертаємо увагу: саме отримані доходи, тому що фізична особа завжди застосовує касовий метод визначення доходів і витрат.

Відповідно до пп. 12 п. 2 р. ІІI Інструкції № 859 заповнення граф рядка 10.10 таке:

  • у графі 3 – сума іноземних доходів, перерахована у гривнях, з урахуванням норм пп. 164.4 ПКУ;
  • у графі 6 – сума ПДФО за ставкою 18%;
  • у графі 7 – сума ВЗ, 1,5%, що має самостійно сплатити до бюджету платник.

Формою декларації для відображення іноземних доходів передбачено лише один рядок, в якому необхідно зазначити країну та валюту в якій отримано дохід. Тому якщо були інші іноземні доходи, то вони будуть показані однією сумою.

Декларацію за 2023 р. необхідно подати до 1 травня 2024 р., а ПДФО та ВЗ сплатити до 1 серпня 2024 р (пп.179.7 ПКУ).

Щодо суми дивідендів, яка буде отримана у 2024 р., то відзвітувати потрібно буде у 2025 р. за 2024 р., якщо фізична особа на момент виплати буде резидентом України.

Додатково читайте: За 2023 рік звітуємо за новою формою декларації про майновий стан і доходи