ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті

Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 17 Закону №1105, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам, які є працівниками або гіг-спеціалістами резидента Дія. Сіті, із суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески до Фонду та незалежно від страхового стажу.

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не має перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачувалися страхові внески до Фонду (ч. 3 ст. 17 Закону №1105).

Відповідно до ч. 14-1 ст. 8 Закону про ЄСВ єдиний внесок для платника — резидента Дія. Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2, 3 ч. 1, пп. 10 ч. 2 ст. 5 Закону «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», встановлюється за ставкою 22% від МЗП, в т.ч. і на працівників - осіб з інвалідністю.

Проте, зважаючи на той факт, що допомога по тимчасовій непрацездатності (і за рахунок ПФУ, і за рахунок роботодавця) не належить до фонду оплати праці згідно з розділом ІІІ Інструкції №5. Тому резидент Дія. Сіті на суму лікарняних нараховує ЄСВ в загальному порядку, тобто на усю суму нарахованих лікарняних (а не з МЗП) працівнику – особі з інвалідністю нараховує ЄСВ за пільговою ставкою у розмірі 8,41%.

Як роз’яснюють податківці у листі від 21.04.2023 р. №15806-17907/У-03/8-2800/23, якщо лікарняний тривав повний місяць, і сума нарахованої допомоги за цей місяць перевищує розмір МЗП, то допомога по тимчасовій непрацездатності в цьому місяці обмежується розміром МЗП, оскільки саме з цього розміру доходу за них сплачується ЄСВ. Про це ми писали тут. Тобто якщо сума допомоги виявиться вищою за МЗП, то лікарняні слід виплатити у розмірі МЗП. Якщо меншою, то у фактичному розмірі. При цьому не потрібно окремо ще нараховувати та сплачувати ЄСВ за місяць, в якому працівник хворів, оскільки відсутній дохід.