Відступлення права вимоги: що з ПДВ?

Підприємство 1 передплатило за послуги підприємству 2 (ПН зареєстрована, але послуги не отримані). Підприємство 1 винне також підприємству 3 компенсацію за відновлення об’єкта оренди. Укладено тристоронню угоду про відступлення права вимоги, за якою підприємство 1 повернуло оплату підприємству 3 в рахунок компенсації. Причому підприємство 1 зникло. Що з ПДВ у підприємств 1 та 3?

Компенсація за відновлення об’єкта оренди

Підприємство 1 (орендар) пошкодувало об’єкт оренди, який належав підприємству 3 (орендодавець). Внаслідок цього підприємство 3 виставило підприємству 1 претензію про компенсацію за відновлення об’єкта оренди.

На наш погляд, зазначена компенсація буде відшкодування шкоди, нанесеної майну. Така компенсація, на наш погляд, не оподатковується ПДВ згідно з пп. 188.1 ПКУ, де сказано, що до складу договірної (контрактної) вартості не включають суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

Схоже відповідає ДПС на питання в ЗІР (101.07): «Чи включаються до бази оподаткування ПДВ кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно?».

ДПС пише, що кошти, які надходять платнику податку як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, не включаються до бази оподаткування ПДВ. Якщо під час придбання або виготовлення майна платник податку сформував податковий кредит, а в подальшому воно було знищене, втрачене або якщо внаслідок пошкодження майна його якість змінилася настільки, що воно не може бути використане за прямим призначенням, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПКУ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти і зареєструвати в ЄРПН ПН.

Але далі ДПС зазначає, що водночас, з метою уникнення неоднозначного трактування норм чинного законодавства щодо питань нарахування ПДВ при отриманні платником податків коштів як відшкодування збитків за пошкоджене, знищене або втрачене майно, у кожній конкретній ситуації необхідне детальне вивчення – документів (матеріалів). Отже, для надання відповіді з порушеного питання платникам податків необхідно звернутися до контролюючих органів з детальним описом конкретної ситуації та наданням копій документів для отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі відповідно до ст. 52 ПКУ.

При подальшому розгляді виходитимемо з того, що підприємство 3 ПДВ не нараховувало.

В обліку підприємства 3 виставлення претензії підприємству 1 може бути відображене проведенням:

  • Дт 375 Кт 719.

Надходження компенсації від підприємства 2 за договором відступлення права вимоги в рахунок погашення заборгованості підприємства 1:

  • Дт 311 Кт 375.

ПДВ у підприємства 2

Отримання попередньої оплати від підприємства 1:

  • Дт 311 Кт 681.

Поряд з цим, нараховується ПДВ:

  • Дт 643 Кт 641.

Повернення попередньої оплати замість підприємства 1 підприємству 3:

  • Дт 681 Кт 311.

Відкоригувати раніше нараховане ПДВ підприємство 2 не зможе. Тому що відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН РК до ПН.

За умовами запитання це в будь-якому разі неможливо, адже підприємство 1 зникло. Тому заборгованість на субрахунку 643 доведеться списати на витрати:

  • Дт 949 Кт 643.